"bezbolestný", tak okolo prechodu kompetencie overovania podpisov bolo nejasnosti viac ako dosť.
Aj Mestský úrad (MsÚ) vo Vranove nad Topľou zdržalo pri uplatňovaní tejto kompetencie neskoré vydanie príslušného zákona, ktorý sa v Zbierke zákonov objavil až 31. decembra. Tá sa k ním v prvých januárových dňoch ani nedostala, takže sa riadili znením zákona stiahnutým z internetu. Vďaka tomu už od pondelka 7. januára na MsÚ mali pečiatky a overovacie knihy, takže tri matrikárky overujú podpisy už pod hlavičkou mesta Vranov nad Topľou. Overovanie podpisov je originálnou kompetenciou a obce a mestá ju budú musieť zabezpečovať z vlastných prostriedkov.
"Horšie je to s finančnými prostriedkami, pretože doposiaľ nikto z nás nevie, aké čiastky budú presunuté s pracovníkmi a kompetenciou matrík.. Zatiaľ nepoznáme čiastky a nemohli sme sa k ním vyjadriť. Vieme, že musíme dať výplaty 10. februára. Dovtedy by sa to malo vyriešiť, ale tieto vecí mohli byť riešené už v záverečných dňoch minulého roku. Podľa mňa bolo dosť času, aby sa pripravil prechod kompetencií, ktoré boli známe pomerne dávno a sú veľmi jednoduché. Určite sa budeme chcieť vyjadriť k výške finančných prostriedkov a nechať si vysvetliť, čo v týchto čiastkach je započítané, pretože máme určitú predstavu o tom, ako boli financované matriky predtým a neboli by sme radi, keby sa nám ich dostalo menej," povedal nám primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška, ktorý sa pozastavil aj nad tým, že technika a iný hnuteľný majetok pri presune matrík na samosprávu neprešla do vlastníctva mesta: "Je tu ,diera' v zákone o majetku štátu, ktorý neumožňuje takúto transakciu. Tým sa paradoxne to, čo my sme pred rokmi odovzdali štátu, vracia sa nám naspäť iba do výpožičky."
Všade, nielen v okrese Vranov nad Topľou, na samosprávu kompetencie a spolu s nimi pracovníci prešli len fyzicky, bez finančných prostriedkov. Vedia zástupcovia samosprávy o tom, ako sa k ním finančné prostriedky dostanú? "Vedia ako, len sú nedočkaví. Vidno, že samospráva nie je naučená na fungovanie ako štátna správa, ktorá je rozpočtovou organizáciou, kde sa robí rozpis rozpočtu," povedal prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igor Pribula a pokračoval: "Nie je dôvod na nervozitu. My ešte nemáme rozpísaný rozpočet, tiež ho máme len zálohovite a tiež musíme preklenúť januárové obdobie, pokiaľ k nám dôjde. Samosprávy presne a jasne dostávajú nápočet na pracovníka na tovary a služby a dostanú aj na mzdu a odvody pracovníka. Otázny bol len spôsob, či tie peniaze pôjdu cez okresný úrad a my ich oddelimitujeme alebo pôjdu rovno na mestá. Oni v tom majú plnú istotu, že je to schválené a vykryté v rozpočte. Delimitačný protokol primátor podpísal, lenže on nechce papiere, on chce peniaze."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.