budú všetky poľnohospodárske mechanizmy povinne jazdiť na dočervena zafarbenú daňovo zvýhodnenú naftu.
"Znenie celého zákona je pomýlené. Daňovo zvýhodnená nafta sa podľa jeho dikcie môže používať iba v tých mechanizmoch, ktoré priamo vykonávajú poľnohospodárske práce, okrem nákladnej dopravy a manipulačnej techniky. Na území okresov Poprad, Kežmarok a Levoča ročne dopestujeme v priemere 66 tisíc ton obilnín a 25 tisíc ton zemiakov. Tie však nestačí len pokosiť a zozbierať z polí, ale treba ich aj rozviezť a to sa dá len nákladnými autami. Na to sa však už nedá použiť daňovo zvýhodnená nafta," poukázal na prvé z nezmyselných obmedzení predseda Regionálnej a potravinárskej komory v Poprade Ing. Jozef Novýsedlák.
K ďalšiemu rozporu dôjde podľa neho počas žatvy. Kombajny síce majú nárok na tzv. červenú naftu, avšak poľnohospodárske subjekty nedisponujú licenciami na jej predaj. Vlastníci kombajnov si teda buď budú voziť červenú naftu so sebou po celom Slovensku, alebo budú musieť stroje prenajímať jednotlivým záujemcom.
Zrejme najväčšou nepríjemnosťou však je, že poľnohospodárske subjekty nedisponujú nádržami, v ktorých by mohli daňovo zvýhodnenú naftu skladovať. V regióne pod Tatrami je až 80 percent subjektov, ktoré majú k dispozícii len jednu jedinú nádrž na pohonné hmoty. "Keďže máme len jeden zásobník, naplníme ho červenou naftou. Tú obyčajnú budeme musieť čapovať do sudov. Tohto roku určite nemienime investovať do kúpy nového zásobníka. Investície sme už skôr vyčlenili na modernizáciu strojno-technického vybavenia družstva. Predpokladám, že situácia sa vykryštalizuje v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov," povedala nám predsedníčka poľnohospodárskeho podielového družstva v Liptovskej Tepličke Mária Glejdurová.
V súvislosti s novelou zákona bude nevyhnutne potrebné zabezpečiť tiež kontrolný mechanizmus. Na starosť ho dostali colníci. "Máme pripravené mobilné skupiny vybavené pojazdnými laboratóriami, ktoré na mieste dokážu zistiť, či nedošlo k daňovému úniku," uviedol riaditeľ popradského colného úradu Štefan Olekšák. Podľa neho, obligatórnou taxou za porušenie zákona bude pokuta vo výške pol milióna korún.
Napriek tomu, poľnohospodári sa intenzívne snažia o zmenu zákona o minerálnych olejoch, alebo aspoň o dosiahnutie prechodného obdobia. "Usilujeme sa o to, aby novela zákona bola novelizovaná skôr, ako subjekty začnú s nákupom červenej nafty. Chceme dosiahnuť, aby sa daňovo zvýhodnená nafta mohla tankovať do všetkých zariadení používaných v agrosektore. Návrh nového znenia zákona už prešiel legislatívnou radou vlády a mal by ísť do parlamentu. Myslím si, že ak by sa to nepodarilo, legislatívna úprava by síce nepoložila družstvá úplne na lopatky, v každom prípade by však výrazne negatívne ovplyvnila ich hospodárske výsledky," uviedol ďalej J. Novýsedlák a dodal, že novela zákona vznikla s cieľom aproximácie slovenského práva k legislatíve Európskej únie. Zdôraznil však, že Slovenská republika sa príliš ponáhľa, pretože podobný zákon zatiaľ neprijali v žiadnej zo zvyšných krajín Vyšegrádskej štvorky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.