Korzár logo Korzár
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky

Tvrdia, že rozsudok nemá oporu v dôkazoch, považujú ho za nesprávny a nezákonný

Tri roky nepodmienečne so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny, si v máji lanského roka vyslúžil od Okresného súdu Košice II bývalý technický

riaditeľ divízneho závodu Energetika VSŽ Oceľ Ing. Alexander D. V kauze výbuchu plynu vo VSŽ, následkom ktorého sa 27. októbra 1995 bezfarebným a nepáchnucím oxidom uhoľnatým otrávilo 11 ľudí, bol spolu s ním uznaný vinným z trestného činu všeobecného ohrozenia aj Ladislav M., ktorý v kritickom čase zastával funkciu majstra. Súd mu vymeral peňažný trest vo výške 20-tisíc korún.

Obžalovaní sa vzápätí po vynesení rozsudku odvolali a to isté urobil aj prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II JUDr. Ivan Vanko, ktorý podal odvolanie v ich prospech. O dva mesiace neskôr však došlo k zásadnej zmene postoja prokuratúry vo vzťahu k obidvom obžalovaným. Okresný prokurátor vzal totiž späť odvolanie v prospech Ing. Alexandra D. a v prípade Ladislava M. ho modifikoval v tom zmysle, aby mu bol uložený podmienečný, teda prísnejší trest.

Včera predstúpili pred senát Krajského súdu v Košiciach, ktorý v priebehu troch dní pravdepodobne definitívne rozhodne o opodstatnenosti ich odvolaní. Z ich čítania vyplynulo, že rozhodnutie prvostupňového súdu považujú za nesprávne a v rozpore so zákonom, pretože nemá oporu v dôkazoch.

Pre pripomentie uvedieme, čo vyplynulo z dokazovania pred Okresným súdom Košice II. Ukázalo sa, že jedným zo základných nedostatkov záchranných, lokalizačných a likvidačných prác bola skutočnosť, že výbuch plynu bol až do 20.00 hod. považovaný len za prevádzkovú poruchu. Tomuto hodnoteniu zodpovedali aj prijímané opatrenia a tok informácií. Riadiaci pracovníci vo VSŽ riešili situáciu vo vlastnej kompetencii, navonok neposkytli dostatočné informácie o vzniku havárie a nežiadali o poskytnutie pomoci. Pri oprave poškodeného potrubia nebolo vykonávané zisťovanie prízemnej meteorologickej situácie a koncentrácia oxidu uhoľnatého v ovzduší bola zisťovaná nesystematicky, nebola centrálne sledovaná a vyhodnocovaná. Pre riešenie opatrení po vzniku mimoriadnej udalosti nebol v rámci VSŽ Oceľ s. r. o., VSŽ Keramika s. r. o. vytvorený centrálny riadiaci orgán na riešenie krízovej situácie. Ani po zistení veľkého počtu osôb neboli v objekte VSŽ prijaté zodpovedajúce opatrenia.

Nedostatočné bolo i varovanie zamestnancov na ohrozených pracoviskách, ako aj informovanosť ostatných právnických a fyzických osôb pôsobiacich vo VSŽ a. s. Košice. Nebol vyhlásený signál "všeobecná výstraha" a odsun zamestnancov z ohrozeného územia bol vykonávaný nekoordinovane, bez dostatočného prehľadu. Pod uvedené nedostatky sa podpísala aj skutočnosť, že havarijné plány boli spracované popisnou formou a neobsahovali analýzu možného ohrozenia územia v okolí hlavných rozvodov plynu. Na stupni VSŽ nebol organizačne vytvorený centrálny riadiaci orgán na riadenie opatrení po vzniku mimoriadnej udalosti, ktorého účinky presiahli pôsobnosť jednej spoločnosti. Summa-summarum, príčina tragických následkov prevádzkovej havárie vo VSŽ spočívala v tom, že nebola venovaná dostatočná pozornosť celej oblasti havarijného plánovania, príprave riadiacich pracovníkov a ani príprave zamestnancov. Vnútropodnikové normy neboli upravované ani po vydaní právnych noriem (napr. Zákona NR SR č. 42/1994 Z. z. o civilnej obrane obyvateľstva…).

Na uvedené skutočnosti poukázali nielen obhajcovia obžalovaných, ale aj prokurátor JUDr. Ivan Vanko. Ten dospel k záveru, že Ing. Alexander D. bol zodpovedný len za svoju prevádzku, za odstránenie technologickej havárie, ale nie za celý objekt VSŽ, resp. za smrť 11 ľudí. "Pod situáciu, ktorá nastala, sa podpísal súhrn uvedených faktorov. Nezapríčinil ju Ing. Alexander D., preto za vzniknuté následky nemôže niesť zodpovednosť v zmysle obžaloby. Navrhujem súdu uznať jeho vinu len podľa paragrafu 180, ods. 1, 2 písm. b, teda nie na základe ods. 4, Trestného zákona," uviedol v záverečnej reči.

Druhý z dvojice obžalovaných Ladislav M. sa mal ako majster prevádzky Chémia DZ Koksovňa VSŽ Oceľ s. r. o. previniť tým, že po tom, čo pomocou prístroja signalizujúceho vysokú, život ohrozujúcu koncentráciu plynu v ovzduší nevydal svojim podriadeným príkaz na opustenie zamoreného priestoru v dôsledku čoho došlo k otrave a smrti Štefana Janovského. Obžalovaný však nastúpil do nočnej zmeny o 22. hodine, teda dve hodiny po tom, čo šačianska nemocnica praskala vo švíkoch a kapacitne už nestačila na poskytovanie pomoci priotráveným zamestnancom VSŽ. Nehovoriac už o tom, že v tom čase boli nájdení aj prví mŕtvi. Napriek tomu mu jeho nadriadený prikázal, aby odviedol desať ľudí na jednotlivé prevádzky... Kým Ladislav M. zistil, že namerané hodnoty plynu sú život ohrozujúce a chcel sa s chlapmi vrátiť, bolo už neskoro a on sám upadol do bezvedomia… Priotrávil sa a to oveľa intenzívnejšie ako Štefan Janovský, ktorý zomrel… Za takejto dôkaznej situácie žiadali oslobodenie Ladislava M. spod obžaloby tak obhajca, ako aj prokurátor.

K akému záveru nakoniec dospel senát, je už zrejmé. Nesporným faktom je však i skutočnosť, že aj sudcovia na kraji sa ešte poriadne zapotia, kým dospejú k nejakému rozhodnutiu. Potvrdil to už včerajšok, keď na verejnom zasadaní v rámci doplnenia dokazovania, senát vypočul deväť svedkov. Išlo o riadiacich pracovníkov, dispečerov a tých, ktorí mohli ozrejmiť niektoré závažné skutočnosti súvisiace s tragédiou spred siedmich rokov. Aj po včerajších doplňujúcich výsluchoch svedkov je zrejmé, že vnútropodnikové normy a nariadenia platné v hutníckom gigante v kritickom čase, nevymedzovali kompetencie a zodpovednosť riadiacich pracovníkov tak, ako mali.

Preto je dnes také ťažké prišiť vinu za nesprávne vyhodnotenie havárie na potrubí a tiež prijatie neadekvátnych opatrení komusi konkrétnemu. V prípade Ing. Alexandra D. je minimálne otázne, či bol zodpovedný len za odstránenie havárie na potrubí, alebo aj za riešenie následných krízových situácií. Nelogicky vyznieva aj "nedbanlivosť" Ladislava M. Keby mal dostatok informácií, určite by neriskoval svoj vlastný život, ani životy spolupracovníkov, s ktorými mal vykonať konkrétnu úlohu. Na celej čiare však zlyhal bezpečnostný systém a ochrana pracovníkov. Verejné zasadanie odvolacieho senátu je naplánované do 17. januára.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy od psychologičky
 2. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 2. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 3. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 4. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 5. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 6. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 7. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 8. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 9. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 10. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 28 980
 2. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 20 849
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 16 270
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 14 304
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 438
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 019
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 816
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 459
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 375
 10. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 950
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marián Kolník takto pred časom prišiel ako svedok na súd v kauze zmenky.

Vrah futbalistu dostal 25 rokov, prokurátor žiada doživotie

Košický súd vyniesol rozsudok v prípade brutálnej vraždy v Dobšinej.

Ondrej sa o chvíľu dozvie rozsudok.

Košické kúpaliská otvoria. Na atrakcie zabudnite

Budú merať telesnú teplotu, dezinfikovať ruky, zabezpečiť musia rozostupy.

Ľudia sa už na kúpaliská tešia, chýba však teplé počasie.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po týždni prestalo pršať. Vyšlo slnko. A pretrhla sa hrádza

Len som si povzdychla, koniec, nemáme už nič, spomína obyvateľka Zdoby.

V zdobe zatopilo desiatky domov.Dielo skazy si na svojom majetku si niektorí obyvatelia boli pozrieť na člnoch ešte pred opadnutím veľkej vody.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Trumpovi vyprázdnili námestie od pokojných demonštrantov.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zákaz predaja v nedeľu uškodí hlavne obchodným centrám

V parlamente sú dva poslanecké návrhy.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Amerika horí, Trump je nahý

V našom regióne Trumpove reči o sprisahaní neprekvapujú.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Tabletky hydroxychlorochínu.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop