Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Hanca s Jamborom si chvália, z Kráľa sú v Budějoviciach rozčarovaní, košická loď sa zatiaľ drží nad hladinou, časť posádky však

Košice Z 1. FC Košice sa zatiaľ len odchádza, nové tváre v kádri A-mužstva neexistujú. Kvalita tímu tak zákonite poklesne, čo však momentálne po

nej, keď je v hre skôr existencia futbalu v metropole východného Slovenska. Niekoho to ešte trápi, niekoho už hádam ani nie. Z pohľadu odchádzajúcich hráčov je asi jasné, že svoje umenie musia dať plne do služieb nových klubov. Tento materiál má zmapovať momentálny stav práve z hľadiska odchádzajúcich alebo tých, ktorí sú už celkom mimo.

Hanc najvýraznejšou posilou Ľvova

Už ex-kapitán 1. FC Košice František Hanc bol v košickom klube, ako sa vraví "na odstrel". Deviaty tím slovenskej ligy ho nepotreboval, síce ani nie tak kvôli jeho kvalitám, ako skôr kvôli finančnému balíku, čo je v tomto článku synonymum pre dlžoby zo strany klubu voči hráčovi, ktorý sa na Hanca nalepil. Zato tretí tím ukrajinskej ligy, Karpaty Ľvov, klub momentálne určite úspešnejší, bohatší a progresívnejší ako 1. FC Košice, po Hancovi siahol všetkými desiatimi. Hráč už má v centre Ľvova priestranný byt, myslí už na sústredenie v Taliansku, kde sa Karpaty stretnú so Stuttgartom, Unionom Berlín, švajčiarskym Luganom, potom sa vrátia na Ukrajinu, aby sa opäť vydali do Talianska (turnaj Norcia Cup), záver prípravy strávia na Slovensku. "Som spokojný s doterajšou časťou prípravy, ktorá mala skôr kondičný charakter, ako aj s tým, ako sa zapracúvajú nové posily. V Truskaveci (tréningové miesto Ľvova pozn. red.) sa dobre uviedol slovenský obranca Hanc. Doňho vkladáme veľké nádeje, je asi najskúsenejšou a najvýraznejšou posilou, ktorú zatiaľ máme," povedal tréner ukrajinského tímu Myron Markevič. Dodávame, že v Ľvove prebehol veľký hráčsky presun. Tím opustila zhruba desiatka hráčov a viac ako desiatka doňho pribudla... Klub ide navyše testovať dvoch Rumunov a ďalšiu dvojicu z Uzbekistanu Hanca Ukrajinci ani netestovali, stačili predchádzajúce pozorovania...

V Púchove si cenia Jamborovu inteligenciu

Ex-záložník 1. FC Košice Milan Jambor bol prvým, kto mal vo vrecku zmluvu s iným klubom. Jambor dal prednosť Púchovu, ambicióznemu klubu z Považia, tohtoročnému účastníkovi Pohára UEFA. "Ukazuje, že je kvalitný a vysoko inteligentný hráč, doslovne, čo sa týka tej inteligencie. Hrával dobre aj v Košiciach, nie náhodou bol svojho času i v reprezentácii. Ja som ho bral do Púchova z toho dôvodu, že som potreboval práve takého hráča. Verím a myslím, že sa zapracuje do herného štýlu môjho mužstva," hovorí na margo Milana Jambora púchovský tréner Jozef Šuran, momentálne prakticky istý asistent reprezentačného trénera Ladislava Jurkemika. Porovnávať súčasný Púchov a súčasné Košice je tiež nereálne. Považania silného sponzora majú, kým v Košiciach sa o ňom stále sníva. Na Považí vládne entuziazmus, kým v Košiciach už toto slovo patrí skôr do slovníka cudzích slov...

Radolský kvituje útočné devízy Vyskoča

Celá časť kariéry Martina Vyskoča v Košiciach bola od začiatku prinajmenšom zvláštna. Hoci bol reprezentatom Slovenska do 21 rokov, bol vlastne súčasťou prestupu ďalšieho reprezentanta Tomáša Oravca z Košíc na Liptov, keď popri Vyskočovi putovalo do 1. FC i 10 miliónov. Nie je však reprezentant, ako reprezentant. Z Oravca sa pomaly stávala opora tímu. S Ruslanom Ľubarským tvorili výborný útočný tandem, keď sa skvele dopĺňali. Martin Vyskoč už v závere svojho angažmán v Ružomberku dosť výrazne pociťoval nepriazeň publika voči svojej osobu, ktorú mu diváci dávali jasne najavo. Aj preto bol jeho odchod spod Čebraťa, akýmsi vykúpením. Na druhej strane, ktovie, ako sa pod jeho psychiku podpísal moment, že bol len v úlohe akéhosi pešiaka, ktorým mali funkcionári vykryť ďalšie milióny za Oravca. Martinovi sa v Košiciach hra nedarila, počas celého angažmánu mu celkom dobre vyšlo azda 4-5 stretnutí. Ani u jedného trénera (Valovič, Kozák, Bogdanovský) si nevypestoval dôveru, akú by si predstavoval a možno i tu kdesi treba hľadať zárodky antipatie, či averzie voči Košiciam, ako to povedal generálny riaditeľ tigrov Anton Gábor. Skúška v maďarskom celku Vasas Budapešť mu nevyšla podľa predstáv, a tak, keď sa nový tréner 1. FC Synot Staré Město Dušan Radolský dočítal, aká je situácia s jeho bývalým zverencom v reprezentácii do 21 rokov a olympionikom, dal echo funkcionárom, tí sa s ním telefonicky spojili a keďže Vyskoč mal záujem hrať českú ligu, zapojil sa do tréningového procesu. "Martina poznám dobre, nepotrebujem ho skúšať, len aby sa kluby dohodli, lebo inak by u nás nemohol zostať. Martin bol vždy agresívny hráč, bol ochotný ísť do osobných súbojov, nebál sa, dobre sa orientoval v šestnástke, bol patrične rýchly, vedel streliť gól, má teda všetky devízy útočníka, ktoré potrebuje a ktoré kvituje každý tréner," povedal nám tréner 1. FC Synot Dušan Radolský. Uvidíme, či si nakoniec tieto atribúty bude pochvaľovať i v zápasoch českej Gambrinus ligy.

Opršal do Interu pôjde

Už pekých pár dní trénuje s tímom aktuálneho majstra odchovanec ostravského futbalu Radek Opršal. Hráč, ktorý je polročným pôsobením v 1. FC Košice poriadne sklamaný, na jar určite bude nastpuvať za Inter. Záujem žltočiernych nám potvrdil prezident Interu Jozef Šulka. "Do Interu Opršal pôjde. Treba však ešte dotiahnuť niektoré veci, povedal by som, administratívneho charakteru," potvrdil i generálny riaditeľ 1. FC Anton Gábor.

Čo Zabavník, Hloušek a Urban?

V súvislosti s Interom sa hovorí aj pri ďalších troch menách: Radoslavovi Zabavníkovi, Rudolfovi Urbanovi a Martinovi Hloušekovi. "Nie, s týmito hráčmi sme nehovorili, ani sme nič v tejto záležitosti nepodnikali," hovorí Jozef Šulka. To potvrdzuje i generálny manažér Interu Jozef Barmoš, pravda, s istým posunom vpred. "Padli aj tieto mená, naozaj sme ich však nekontaktovali." Bude ich teda Inter kontaktovať? "V tejto chvíli určite nie. Do začiatku ligy však takúto možnosť nevylučujeme," uzatvára Jozef Barmoš.

Kráľ odmietol v Č. Budějoviciach vyše 50-tisícový plat, o jeho serióznosti píšu básne

Radoslav Kráľ je nepochybne stálica medzi hráčmi, ktorí behajú po slovenských trávnikoch. Vyhýba sa výkyvom formy a už roky patrí medzi opory 1. FC. PO udalostiach v 1. FC bol medzi prvými, ktorý chcel zmeniť pôsobisko. Známe boli jeho neúspešné pokusy v Levski Sofia, Slavii Praha i v ruskom Saratove, preto keď nedávno prišla ponuka z druholigových Českých Budějovíc (skvelé výkony tam podáva jeho bývalý spoluhráč z 1. FC Miroslav Seman), ktoré sú na čele tabuľky a na najlepšej ceste do elitnej Gambrinus ligy, zdalo sa, že i naňho sa konečne usmialo šťastie. V sobotu 5. januára však odišiel z juhu Čiech s tým, že v pondelok 7. januárasa vráti podpísať zmluvu. Do stredy 9. januára však o ňom nik nevedel... Až teraz vyšlo najavo, že bol v maďarskom Zalaegerszegu. My sme však pátrali v Českých Budějoviciach, na čom stroskotal jeho príchod, keďže údajne dostal ponuku s celkom lukratívnymi podmienkami.

"Najlepšie by bolo keby ste túto otázku nasmerovali na funkcionárov. Ja vám môžem iba povedať, čo všetko viem, ale o technických otázkach som s hráčom nehovoril. Meno Radoslav Kráľ padlo už niekoľkokrát v priebehu jesene na základe viacerých doporučení. Keďže my pripravujeme mužstvo jednak na jar, lebo chceme postúpiť, i pre budúcu sezónu, keď veríme, že sa nám podarí vrátiť sa späť do najvyššej súťaže, vytypuvávame hráčov na miesta, kde cítime, že by sme potrebovali mužstvo posilniť. V kádri síce máme Sivoka, ten však už bude hráčom Sparty, mysleli sme si preto, že by u nás práve Kráľ mohol hrať defenzívneho záložníka. Aj informácie, ktoré som o ňom získal, pretože mám veľa známych, kamarátov a priateľov na Slovensku, ktorí ho trénovali, boli tie, že je to typ, ktorý by nám v tom mohol pomôcť. Prišiel k nám, žiaľ, bol u nás len dva dni a zhodou okolností sme mali na programe posilňovanie a beh v teréne, takže sa nemôžem vyjadriť k jeho futbalovej úrovni. Odišiel s tým, že si na Slovensko musí ísť vybaviť svoje záležitosti, ale, v pondelok že sa vráti už na ranný tréning. Pokiaľ viem, mal ísť po auto a na ňom sa mal vrátiť. Viem, že s ním funkcionári dohodli i podmienky zmluvy. Keď som ho v pondelok očakával na tréningu, neprišiel. Keď som sa naňho pýtal našich funkcionárov, tak informácia bola, že nevedia dôvod, prečo sa nevrátil, keďže boli na niečom dohovorenía že sa im neozýva na telefónne číslo, ktoré im dal. Žiaľ, pri rokovaniach som nebol, ale môj pohľad na vec je jasný. Nikomu nemôžete brániť, že sa môže rozhodovať medzi dvoma-troma ponukami. Ale pokiaľ to takto nepovedal, to však neviem, tak je to naozaj neseriózne. Už pri rokovaniach mohol povedať, že zvažuje... To je všetko, čo vám k tomu môžem povedať," ochotne, bez skrývanie sa slovíčka nám celú anabázu okolo R. Kráľa povedal tréner Č. Budějovíc Milan Bokša. Pochopiteľne, dali sme i na jeho slová a o technickej stránke prestupu sme sa porozprávali so športovým manažérom klubu Milanom Čadekom.

Povráva sa, že ste Kráľovi ponúkli celkom lukratívnu ponuku, keďže sa zachoval ako sa zachoval, chceli by sme sa spýtať, či bola naozaj taká zaujímavá?

"Pozrite sa, poviem to takto - bola nadštandardná! Samozrejme, sumu, respektíve plat vám nepoviem, ale bola nadštandardná. Keďže rátame s postupom do najvyššej súťaže - v našej situácii tu nič iného ani neprichádza do úvahy - ponúkali sme mu podmienky na ligovej úrovni na 2,5 roka. Opakujem, išlo skutočne o nadštandardné podmienky. Čiastku síce neprezradím, ale môžem vám prezradiť, že keby to podpísal, patril medzi našich najlepšie platených hráčov. U nás sú to hráči typu Karla Váchu, dlhoročná opora a s piatimi gólmi druhý najlepší strelec tímu, či Miroslava Semana. S podmienkami bol na ich úrovni, takže zlé by to tu nemal."

Skúsime si zatipovať - 50 000 českých korún, nadštandardný základný plat?

"Takmer ste trafili."

Trochu sme nadhodnotili?

"Nie, bolo to ešte o niečo viac."

Okrem platu, prémií a rôznych bonusov za štart, bol zakomponovaný v zmluve i bonus za podpis?

"Áno, áno, áno."

Bola v zmluve i klauzula, ktorá je v súčasnosti bežná u košických hráčov, že peniaze, ktoré by dostal 1. FC pôjdu hráčovi, respektíve, časť z nich, ale tým pádom Košice nebudú Kráľovi nič dlžné?

"Nie. Tam išlo o jednú vec. Hovoril nám, že sa o tie peniaze súdi s Košicami, ale s tým sme my nemali nič spoločné. On by teraz dostal od nás nejakú čiastku a to, čo by dostal, keby prípadne vyhral súd v Košiciach, tak by na to nemalo žiadny vplyv."

Ako sa teraz pozeráte na celý prípad?

"Boli sme dohovorení, cestoval naspäť domov, hovorili sme si, čo bude, až sa vráti. Dali sme mu znenie zmluvy do ruky a ... už sme ho nevideli. Najhoršie na tom bolo... Nie najhoršie, pretože, samozrejme, zadržať sme ho tu nemohli, to by sme ho tu museli niekde priviazať, ale to jeho chovanie, to skutočne nie je seriózne. Keby zdvihol v pondelok ráno telefón a povedal by, pozrite sa mám také a také podmienky v Maďarsku, ľutujem, bohužiaľ. Nikto by nepovedal ani slovo. Jednoducho, stane sa to. My vieme v akej bol pozícii - on nám to nechcel povedať - Košice mu dlhujú kopu peňazí, on by sa potreboval finančne zaistiť, preto chcel ísť do zahraničia. To všetko sme chápali, preto sme mu vyšli v ústrety s tými nadštandardnými podmienkami. Jednoducho si myslím, že aspoň ten telefón zdvihnúť mohol teda a povedať: páni, ľutujem, mám tu lepšiu ponuku. To by sme pochopili. Robí to pre peniaze, musí zabezpečiť rodinu. V poriadku, niet, čo nechápať. Ale serióznosť, tá tu chýba..."

Chceli sme dať priestor i hráčovi, žiaľ, nepodarilo sa nám ho vypátrať, stále je v Maďarsku. Tak, či onak, v Českých Budějoviciach by mohli po tomto príklade písať básne o serióznosti. Nehovoriac, že letenky do Prahy i späť hradili České Budějovice... Čo dodať na záver? Aj pre nás novinárov vyzerá trochu zvláštne postoj niektorých hráčov v 1. FC. Najprv cez média pustia do éteru vyhlásenia, aké dlhy sú voči ním, posielajú petície, verejnosť ich aj ľutuje, ako sa ku nim správa majiteľ klubu, takmer všetci sú na strane hráčov a potom sa objaví seriózny partner, ponuka, rokovania, podmienky a hráč, ktorý v posledných mesiacoch nezažil pravidelnú načas a v plnej výške mzdu, zrazu začne špekulovať. Veď podľa získaných informácií, ak by České Budějovice vyhrali aspoň dva zápasy v mesiaci - čo pri ich vedúcom postavení nie je nič výnimočné - Kráľov plat by neklesol pod 100 000 Kč. Ak si k tomu prirátate približne 30 000, máte sumu v slovenských korunách. A to zďaleka nemusí byť mesačné maximum! Nie zlé na druholigistu, čo poviete? Samozrejme, keď je lepšia ponuka, je to normálne, že dostane prednosť, stále je to tak, jednoducho vyššia berie, aspoň vo väčšine prípadov, len tá slušnosť a serióznosť... Akoby neštandardný prístup majiteľa 1. FC Gianniho Borriera bol taký chytľavý, že sa nalepil i na samotných hráčov. Potom vyvstane otázka, či sa naozaj oplatí poukazovať na chyby niekoho (prezident 1. FC) a pritom kryť chrbát a svojím spôsobom sa zastávať toho druhého (hráči)...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 7. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 123
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 8 822
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 193
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 889
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 187
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 147
 7. Od Česka až po Jadran 3 639
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 947
 9. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 2 847
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 526
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zranené má byť aj dieťa.


TASR 9m
Medveď hnedý.

Ich populácia nepresiahla dostupné zdroje ani priestor.


SITA 3 h
Ilustračné foto.

Obchádzková trasa povedie cez Svit.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Výstrahy platia pre južné okresy.


TASR 4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pestovanie paradajok na farme Oremus.

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.


23. júl
Nataša Holinová

Ste tu doma. No nie ste tu sami.


7 h
Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


11 h
Lukašenka udržali pri moci ozbrojené zložky.

Mieria na Ukrajinu alebo do Poľska.


a 2 ďalší 23 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop