vojenskej nemocnice na Reimanovej ulici.
Pripomíname, že ide o nepotrebný majetok Nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove a svojho času dokonca existovali úvahy o bezodplatnom prevode do majetku mesta. V každom prípade, o roky opustený objekt ponechaný napospas zlodejom nemal nikto záujem. Dôvodom boli predovšetkým vysoké investície do rekonštrukcie a podmienka rezortných ministerstiev, že sa nebude využívať na podnikateľské účely. Parafovanie kúpno-predajnej zmluvy medzi RPIC a Ministerstvom financií SR sme sledovali veľa mesiacov a vždy sa našli procesné prekážky.
Ako sa situácia vyvinula na začiatku roku 2002, nás informoval riaditeľ RPIC Ing. Ján Hudacký.
"Objekt sme získali za oficiálnu kúpnu cenu. Museli sme sa zároveň zaviazať, že ho minimálne päť rokov nebudeme využívať na komerčné účely. Teraz bude nasledovať spracovanie projektovej dokumentácie a následne výberové konanie na dodávateľa. To sa však nebude riadiť pravidlami nášho zákona o verejnom obstarávaní, ale kritériami stanovenými Európskou úniou. Tie sú oveľa prísnejšie."
Splnenie týchto zásad je podmienené tým, že prostriedky na kúpu a rekonštrukciu objektu pramenili z projektu, ktorý financovala EÚ. Riaditeľ RPIC nám síce neprezradil, koľko zaplatili za objekt, ale ako povedal, náklady na rekonštrukciu budú 15-násobne vyššie, ako je jeho súčasná hodnota.
Keď sme sa opýtali na časový horizont ukončenia prác, keďže termíny sa stále posúvali, so zaváhaním v hlase nám odpovedal, že najskôr pôjde o prvú dekádu roku 2003.
"Nedodržanie plánovaných termínov na zriadenie technologického centra nebolo podmienené len tým, že proces odkupovania objektu trval dlho, teda len z našej strany. Išlo o celkovú implementáciu projektu, ktorú realizovala Národná agentúra malého a stredného podnikania, čo ovplyvnili aj rokovania s delegátmi Európskej komisie," dodal.
Pripomíname, že prešovské RPIC vrámci spomínaného projektu spolu s Košicami, Rožňavou a Spišskou Novou Vsou mali vytvoriť inkubátory, či technologické centrá pre malých a stredných podnikateľov. Presnejšie, vytvoriť podmienky na výrobu prvých prototypov inovatívnych výrobkov. Mimo tohto plánu však majú rozpracovaných viacero rozvojových projektov, teda je tu predpoklad, že nové priestory budú plne využité a nasmerované na podporné služby pre podnikateľov v regióne.
"Naše aktivity sú už dosť rozšírené a niekedy nás v ďalšom rozvoji obmedzovali práve priestory. V nových podmienkach sa nám tento problém odbúra a budeme môcť hľadať aj ďalšie východiská," uviedol J. Hudacký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.