Rožňavskom okrese. Dôvodom je menší obnos financií z ministerstva zdravotníctva na tento rok.
Nad podstatne nižším cenovým výmerom na rok 2002 zalamujú ruky aj revúcki záchranári. "Rozpočet je nižší o približne tretinu. Existuje jedine kapitácia na jedného pacienta a preplácať sa budú už len výjazdové kilometre. Viac informácii zatiaľ nemáme, čakáme podklady, ale jazdiť sa bude zrejme málo a neviem si predstaviť, kto vôbec k pacientovi pôjde. Potrebujeme usmernenie, ktoré výjazdy budú a ktoré nebudú hradené," povedala primárka oddelenia Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) v Revúcej MUDr. Tatiana Vigodová.
Uviedla, že paušálne platby za výkony personálu sú tento rok v cenovom výmere zrušené. Mzdy pracovníkov RZP prevyšujú balík peňazí, určený pre tento rok. "Nevyzerá to dobre, čakám, že príde nejaké zmena. Stále verím, že na ministerstve sa nájde niekto rozumný. Zatiaľ to však nemá ani hlavu, ani pätu. Pacientov to, samozrejme, nezaujíma. Majú zdravotné problémy a tie treba riešiť. Chýba tu väčšia osveta. Záchranári napriek všetkému pracujú naďalej s takým nasadením ako doposiaľ. Poplašné správy o zrušení prevádzky RZP k nám neprenikli," poznamenala T. Vigodová.
Kým niektoré menšie strediská záchrannej služby čaká ukončenie prevádzky, v Hnúšti uvažujú o zriadení RZP. "Niekoľko rokov sme na ministerstve mali požiadavku o pridelenie novej sanitky. Pôsobíme v hornatom a ťažko dostupnom teréne. Sanitku by sme do mesiaca mali dostať s podmienkou, že zriadime prevádzku RZP. Zatiaľ to len plánujeme, personálne sme veľmi slabo obsadení. Využijeme teda aspoň nové výjazdové vozidlo. Držať pacienta s infúziou v ruke na kolenách je v dnešnej dobe neprípustné," skonštatovala primárka ARO v Hnúšti Jana Kókayová.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.