Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID), odštartoval včera slávnostným podpisom Memoranda o porozumení medzi Americkou agentúrou pre medzinárodný rozvoj a mestom Humenné, o strategickom plánovaní miestneho hospodárskeho rozvoja. Svoj podpis pod memorandum pripojil aj americký veľvyslanec na Slovensku Ronald N. Weiser, ktorý včera absolvoval okružnú cestu po Zemplíne. "Neexistuje žiadny recept na úspech. Som však presvedčený, že sa tu začal realizovať projekt, ktorý urobí z Humenného lepšie a atraktívnejšie mesto nielen pre firmy či investorov, ale hlavne pre ľudí, ktorí tu žijú", povedal Ronald N. Weiser.
Cieľom programu je predstaviť orgánom miestnej samosprávy proces strategického plánovania hospodárskeho rozvoja a s ním spojený prílev zahraničných investícií do regiónu. Ako včera uviedla Bonnie Walter z USAID, v polovici júna oslovili primátorov a starostov slovenských miest s počtom obyvateľov od 20 do 200 tis. Z 26 záujemcov o účasť na projekte vybrali štyri mestá - Trnavu, Šaľu, Humenné a Prešov, na podporu ktorým USAID vyčlenila pol milióna amerických dolárov. Ako prvá začala s realizáciou projektu v septembri minulého roka Trnava, v polovici novembra 2001 začala implementácia programu v Šali. Po Humennom podpíšu dnes memorandum v Prešove.
V každom zo štyroch miest vznikne komisia pre strategický rozvoj, zložená z reprezentantov mimovládnych organizácií, mestských zastupiteľstiev a podnikateľov, ktorá bude zodpovedná za proces strategického plánovania. Finančné prostriedky z USAID budú poskytnuté na obdobie približne 18 mesiacov a aktivity projektu skončia v decembri tohto roku. "Nie vždy rozhodujú iba peniaze. Ponúkli sme vzdelaných a šikovných ľudí, pretože si uvedomujeme, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabezpečili miestny ekonomický rozvoj. Od projektu očakávam vytvorenie pozitívneho podnikateľského prostredia, a hlavne zjednotenie verejného a súkromného sektora", uviedol primátor Humenného Vladimír Kostilník.
Okrem centra horného Zemplína navštívil včera americký veľvyslanec tiež Sečovce a Michalovce, kde sa stretol aj so zástupcami združenia Integra, ktoré pomáha ľuďom, postihnutým duševnými chorobami. Nadšencom okolo MUDr. Nawku a Ing. Dolobáča sa v Michalovciach, aj napriek problémom podarilo sprevádzkovať prvé chránené zariadenie pre ľudí s duševnými chorobami na Slovensku.
"Už keď som prišiel po prvý raz na Slovensko vedel som, že je dôležité navštíviť aj malé mestá, pretože krajina nekončí v Bratislave. Po dnešnej návšteve som prešiel asi tri desiatky slovenských miest a do konca jari by ich malo byť aspoň sto", skonštatoval na záver návštevy regiónu americký veľvyslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.