toho, že preferuje záujmy väčšinového obyvateľstva na úkor rómskych spoluobčanov. Volení zástupcovia obce nechali predvčerom popoludní svojho starostu, aby na verejnej schôdzi sám čelil bezmála stovke rozhnevaných rómskych mužov.
"Starosta nám nechce pomôcť. Žiadame ho, aby nám dal postaviť nájomné byty. On hovorí, že nemá stavebné pozemky. Pýtame ho o vybudovanie kanalizácie. On argumentuje dokončenou plynofikáciou. Chceme si prihlásiť manželky na trvalý pobyt. On hovorí, že sa to nedá. A tak je to so všetkým," hovorí zástupca približne 500-člennej rómskej komunity žijúcej v obci Vikartovce Martin Ščuka. Medzi obvineniami zo strany svojich spoluobčanov, ktoré si vypočul prvý muž obce, sa najčastejšie opakovalo to, že do vikartovských Rómov údajne neinvestuje toľko peňazí, koľko by na základe príjmov obce z podielových daní mal.
Miestni Rómovia vedia, že ročne to robí 600 tisíc korún a bez poznania pravidiel rozpočtového hospodárenia kategoricky vyžadujú, aby celý tento balík smeroval na rozvoj života v ich kolónii. Starosta Pavol Sitiar sa bráni: "Postavili sme cestu ku osade. Plynofikácia je kompletne ukončená. Stojí aj čistiareň odpadových vôd." Argumenty oponentov: "My nepotrebujeme plyn. Aj preto si prípojky zatiaľ vybavili len štyri rodinné domy. My potrebujeme kanalizáciu. Veď my sa ani nemáme kde vy…, pretože naše suché záchody cez zimu kvôli neprejazdnej ceste nemá kto vyčistiť."
Podobne je to aj s nájomnými bytmi. Miestni Rómovia si pamätajú slová ministra výstavby Ištvána Harnu, ktorý kedysi povedal, že iniciatíva na ich výstavbu má vychádzať z vedenia obcí. Spomenuli si tiež, že samospráva môže získať pozemky od vlastníkov buď výmenou, alebo uplatnením záložného práva. Nezaujíma ich, že Vikartovce majú k dispozícii len budovu obecného úradu a požiarnej zbrojnice.
"V kolónii žijeme ako na Aljaške. Každoročne v novembri nám zamŕza vodovod a potom celú zimu väčšina z nás musí chodiť po susedoch a pýtať sa, či si môže nabrať vody. A starosta zatiaľ vráža cigánske peniaze, čo dostáva od štátu na nás, do ostatnej obce. Zavoláme naňho inšpekciu, aby preverila hospodárenie s týmito prostriedkami. Mal by si uvedomiť, že je tu na to, aby sa staral," uviedol ďalší spomedzi živo gestikulujúcich a miestami až značne nasrdených Rómov. Tento zámer nám potvrdil aj funkcionár popradskej organizácie ROI, ktorý tiež prišiel na stretnutie. On osobne je rozhodnutý adresovať podnet vládnej splnomocnenkyni pre riešenie rómskej problematiky.
"Chyba sa stala už pri ostatných komunálnych voľbách. Nielenže sa naši Rómovia nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi na starostu, ale dokonca ani na poslancov obecného zastupiteľstva. Som presvedčený o tom, že ak by nominovali dvoch, tak by ich aj zvolili. Takto nemajú nikoho a možno aj z toho vyplýva ich nespokojnosť," konštatoval starosta. Samotní Rómovia uvádzajú, že niektorí poslanci dnešného obecného zastupiteľstva dodnes nenavštívili ich kolóniu za obcou. Na zdôvodnenie tejto skutočnosti použili slová ako "obava" a "strach".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.