nemáte prakticky žiadne možnosti na manévrovanie. Ak sa snažíte udržať sa na ich hrebeni, je to ako keby ste sa pohybovali po žiletke. Kedykoľvek môžete spadnúť buď do priekopy, alebo sa dostať do protismeru," posťažoval sa nám rozčúlený vodič z juhu Slovenska.
Za pravdu mu dávajú aj dve dopravné nehody, ktoré sa stali takmer v tom istom čase a prakticky na tom istom mieste. "Vodička idúca na Škode Octavia nezvládla riadenie na ceste medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi. V ľavotočivej zákrute na zľadovatelej ale posypanej komunikácii sa katapultovala z koľají, ľavým bokom auta narazila do snehového mantinelu, od neho sa odrazila a čelne nabúrala do oprotiidúceho VW Golf. V ňom sa ťažko zranila spolujazdkyňa a ľahko zranili dve 9 a 11-ročné deti," dozvedeli sme sa z policajných zdrojov. Pri nasledujúcej kolízii sa podobným spôsobom zrazili Škoda Felícia s fabiou, v ktorej sa viezli maďarskí turisti. Súhrnná škoda na spomenutých štyroch automobiloch presiahla pol milióna korún, pričom najmä prvé dva sú v súčasnosti v takmer dezolátnom stave.
Obrátili sme sa preto na cestárov. "V čase, keď bol na tatranských komunikáciách ešte rýpateľný sneh, nasadili sme grédre. Teraz je už však ten sneh dávno preč a na asfalte zostal len ľad, ktorý sa nedá odstrániť radlicou ani pluhom," konštatoval námestník popradského podniku Slovenskej správy ciest Miroslav Kasanický. Ako uviedol ďalej, na tatranské cesty býva občas nasadzovaný aj tzv. ľadorez. Na traktore má umiestnenú kladivkovú nadstavbu, ktorá dokáže vyrovnávať lokálne nerovnosti na cestách. Nie je však schopná riešiť problém komplexne.
"Čakáme na oteplenie. Nemusí to byť nič dramatické. Stačí, ak nastane teplotná inverzia," uviedol ďalej M. Kasanický, ktorý je presvedčený, že kým nebude možné používať aj na území národného parku chemický posyp, tak, ako je to bežné napríklad v Alpách, vodiči budú mať stále problémy. Rovnako za posyp ciest kamennou soľou sa vyslovil aj Vladimír Fábry, riaditeľ Verejnoprospešných služieb mesta Vysoké Tatry, ktoré majú na starosti komunikácie v jednotlivých tatranských osadách. Ošetrovanie cesty na území národného parku sa v Tatrách klinicky testovalo pred dvoma rokmi. Vďaka negatívnym vplyvom na okolitú prírodu prípravok nedostal povolenie na používanie v praxi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.