že to bude okolo 1300 pracovníkov z celého Slovenska. Podľa vyjadrení hovorkyne ST Gabriely Nemkyovej, dôvodom je eliminácia jednej riadiacej úrovne v rámci firemnej štruktúry a efektívne využívanie existujúcich pracovných síl je krokom, ktorý má viesť k vyššej efektivite výkonov ST.
Podľa našich informácií popradskú divíziu opustí v tomto roku asi 15 percent zamestnancov, čo predstavuje približne 20 ľudí. Väčšina z nich opustí rady závodu Telemont. Ako uviedol náš zdroj, ktorý si neprial byť menovaný, výpovede dostanú prevažne zamestnanci v strednom a mladšom veku. "Tí starší už poutekali dávno," dodáva informátor.
Telemont pre ST zabezpečuje stavebno-montážnu práce. ST plánujú túto činnosť úplne zrušiť. Dodávky stavebno-montážnych prác bude spoločnosť riešiť pomocou priamych objednávok. "Bol taký návrh zo strany odborov, aby si pracovníci, ktorí dostanú výpovede, založili firmy. ST by im zapožičali v začiatkoch mechanizmy a dostávali by zákazky od ST. Na vedení však tento návrh neprešiel a aj samotní zamestnanci nevideli veľkú perspektívu v otvorení si vlastnej stavebnej firmy," uviedol nemenovaný zdroj. Odstupné dostanú prepustení pracovníci podľa počtu odpracovaných rokov. Hovorkyňa ST uviedla, že výška odstupného sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 17-násť násobku priemernej mesačnej mzdy. Tá sa pohybovala na úrovni 17-tisíc korún.
Zamestnanci ST sa s nevôľou pozerajú aj na svoje odborárske organizácie. Pracovníkov ST zastrešujú až dva odborové zväzy. Jedným z nich je OZ Spoje, druhým Slovenský odborový zväz pracovníkov telekomunikácií (SOZPT). Prepúšťanie má podľa niektorých zamestnancov na svedomí práve rozpoltenosť odborárov. Tí sa podľa nich nezaujímajú o postavenie svojich členov, ale o vlastné veci. Podľa zistení Tatranského denníka niektoré základné odborové organizácie v snahe zmierniť utrpenie svojich kolegov a posilniť svoje rady, prispievajú z vlastných prostriedkov každému prepusteného stovkou za každý odpracovaný rok.
Pre pracovníkov ST bude podľa ich slov kľúčovým rok 2003. Vtedy totiž padne monopol ST na poskytovanie hlasových služieb. "Obávame sa toho, že tí, ktorí budú musieť opustiť ST po roku 2003 už nedostanú tie peniaze, ktoré dostali tí, ktorých prepustili skôr. Firma už na to jednoducho nebude mať," hovorí jeden z pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.