Prvej komunálnej banke so sídlom v Žiline. Podľa pôvodných kalkulácií to vyzeralo, že samospráva by na prefinancovaní úveru zo strany konzorcia rakúskych bánk mala ušetriť bezmála 20 miliónov korún. Vzhľadom na každoročne napätý rozpočet mesta, ktorý umožňuje len veľmi striedme investície do rozvoja, to bola v tom čase mimoriadne optimistická správa. Dnes, po ozrejmení doteraz nepoznaných súvislostí je zrejmé, že Rakúske bankové domy Kežmarčanom úver neprefinancujú a teda že samospráva bude musieť splatiť dlh banke, ktorá jej pred niekoľkými rokmi peniaze požičala.
"Naleteli sme na lákavú ponuku neseriózneho sprostredkovateľa," konštatoval pre náš denník primátor mesta František Grohola, ktorý v lete minulého roku uviedol, že ponuka je mu mimoriadne sympatická a že sprostredkovateľom dôveruje, pretože sa mu zdá, že hrajú fér hru. "Našťastie, riadili sme sa heslom - Dôveruj ale preveruj! Vysvitlo, že ponuka nebola dostatočne seriózna a teda v konečnom dôsledku ani reálna. Nezostáva nám teda nič iné, ako splatiť naše záväzky voči Prvej komunálnej banke," uviedol primátor mesta.
Pokúsili sme sa zistiť, či o krachu projektu vedia poslanci mestského zastupiteľstva. "Zatiaľ sme o tom v zastupiteľstve nerozprávali. Predpokladám, že na najbližšej schôdzi. Je to zaujímavé aj vzhľadom na to, že o ponuke na prefinancovanie úveru sme sa dozvedeli na mimoriadnom zasadnutí poslaneckého zboru," povedal nám Martin Gallik.
Rozpočet Kežmarku je v súčasnosti zaťažený splácaním úveru vo výške zhruba 40 miliónov korún. V prípade jeho prefinancovania podľa pôvodnej ponuky by sa znížil približne o polovicu. "Krachlo to na to, že subjekt, ktorý nám urobil ponuku a uvádzal že disponuje možnosťou získať prostriedky zo zdrojov Európskej únie, nedokázal predložiť nami požadované preferencie. Tým pádom stratil dôveryhodnosť," konštatovala hlavná ekonómka mesta Eva Bachledová.
Ako uviedla ďalej, keďže išlo len o ponuku, mestu tým pádom zatiaľ žiadne škody nevznikli. Splácanie dnešného úveru voči Prvej komunálnej banke, ktorého splatnosť je rozložená na nasledujúcich 12 rokov pri úrokovej miere blízkej jedenástim percentám, podľa jej slov nie je ohrozené. Navyše, samotná banka už v poslednom minuloročnom štvrťroku znížila vtedy platnú úrokovú mieru a mieni tak urobiť aj na začiatku tohto roku.
"Aspoň na niečo to teda bolo dobré. O koľko sa nám podarí znížiť úroky, to je však otázkou rokovaní," dodal na záver primátor mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.