tohto dňa vo fabrike zameranej na hutnícku výrobu pôsobil ako výkonný riaditeľ. Pôvodný generálny riaditeľ Ing. Zoltán Berghauer sa na predvčerajšom mimoriadnom valnom zhromaždení svojej doterajšej funkcie dobrovoľne vzdal, pretože jeho riaditeľské ambície budú teraz uplatňované v spoločnosti Vihorlat Snina. Akcionári na svojom stretnutí rozhodli tiež o zrušení postu výkonného riaditeľa. "Po takom manažérovi akým je môj predchodca sa funkcia preberá veľmi ťažko. Zoltán Berghauer je známy v odbore svojimi výnimočnými schopnosťami. V krompašských Kovohutách postavil latku veľmi vysoko a mojou úlohou je teraz tento stav udržať," povedal J. Šimko na adresu svojho predchodcu, ktorý však naďalej bude svoje schopnosti v rámci Kovohút uplatňovať v dozornej rade.
Terajší akcionári začali s výrobou finálneho produktu, a to medeného drôtu na troskách bývalej huty. V predminulom roku po totálnom ekonomickom kolapse rozbehli títo noví majitelia výrobnú činnosť z úverovými zdrojmi vo výške 160 miliónov korún. V týchto dňoch majoritným akcionárom je luxemburská spoločnosť Capitulae, ktorá je iba finančným investorom, zvyšné akcie sú rozdelené medzi spoločnosti Sitno holdig, Hubertus a čskú spoločnosť.
"Prvoradou snahou nových akcionárov bolo vybudovať si dôveryhodnú pozíciu na trhu. Bolo to veľmi ťažké, pretože keď so svojou činnosťou začína nová fabrika, každý jej fandí, opačná situácia nastáva, keď na trh prichádza podnik, ktorý už raz sklamal," priblížil začiatky znovuzrodenia Kovohút terajší generálny riaditeľ.
Napriek tomu, že výrobná kapacita krompašskej hutníckej fabriky je 30-tisíc ton medeného drôtu ročne, v minulom roku bolo medzi jednotlivých odberateľov rozdelených 15 tisíc ton finálneho výrobku. "Tento stav bol adekvátny úverovým zdrojom," vysvetlil J. Šimko. Medzi hlavné úlohy, ktoré si vedenie Kovohút predsavzalo splniť, bolo ukončiť minulý rok bez vykázania strát, čo sa aj podarilo. "Nemáme síce ešte presné čísla za minulý rok, ale hospodársky výsledok je na nule," povedal J. Šimko. Tento rok sa nesie v znamení náročnejších úloh. "Nenamaľovali sme si síce čísla, hovoriace o stopercentnom využití výrobnej kapacity, ale oproti minulému roku máme v pláne vyrobiť 25-tisíc ton medi," konkretizoval generálny riaditeľ. Celková situácia Kovohút však v prvom rade závisí od situácie na svetovom trhu a ceny dolára.
V súčasnosti v krompašských Kovohutách profesijné uplatnenie nachádza 450 zamestnancov, z toho 357 pracuje na robotníckych miestach. Priemerný plat pracovníkov v minulom roku bol 11 610 korún, na sklonku roka, konkrétne v decembri bola už výška priemerného platu 12 190 korún. Napriek tomu, že momentálne evidujú radovo 1000 žiadostí o pracovné miesta, počas nasledujúceho obdobia vedenie Kovohút neplánuje rozšíriť rady svojich zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.