opatrením, nepriniesli očakávaný výsledok. Ako pre náš denník povedal regionálny koordinátor ASL pre Prešov a Sabinov MUDr. Dušan Lipták, ústredie ich včera informovalo, že odporúča uzavrieť zmluvy len na prvý štvrťrok 2002 a aj to len s poisťovňami zo Združenia zdravotných poisťovní SR.
Tie totiž prejavili ochotu navýšiť sadzby o 10 až 20 percent. Neodporúča im však podpisovať zmluvy s regionálnymi pobočkami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), lebo tá prezentovala, že bude poskytovateľom preplácať len minimálne ceny. "Informácia je ešte doslova teplá. Zatiaľ sme ani neuzatvárali zmluvy, čakali sme na výsledok rokovaní. Cenové návrhy sú odlišné pre praktických lekárov, gynekológov, pediatrov aj pre špecialistov, ale najhoršie sú na tom praktickí lekári pre dospelých. Tí ostali na starých cenách a preto budeme trvať na dovyberaní nákladov od pacientov."
Zdôraznil tiež, že VšZP pre praktických lekárov navrhuje kapitáciu 31 korún za pacienta, ostatné poisťovne 35. Pritom v roku 1995, keď začínali pôsobiť v privátnej sfére platila cena 32,70, nehovoriac o tom, že len za uplynulé dva roky sa inflácia pohybovala okolo 19 percent. "Ozvali sa mi lekári z vidieka. Napríklad z Brezovice, kde má kolega 1400 poistencov a toto opatrenie je preňho doslova likvidačné. Rovnako reagujú v Šarišských Bohdanovciach, Chmeľove, Lemešanoch, v Drienovskej Novej Vsi. V obvode sú štyria lekári s priemerom od 1300 do 1500 pacientov, pritom minimálna réžia ambulancie je 36 až 42 tisíc korún. Pri tomto počte pacientov a stanovenej cene nemajú šancu prežiť," vysvetlil D. Lipták odhodlanie trvať na doplatkoch za ošetrenie od pacientov.
Pripomíname, že ide o dobrovoľné platby. Pacient totiž musí uhrádzať odvody do zdravotných poisťovní zo zákona, ale doplatky za lekárske ošetrenie mu zákon nestanovuje. Ak ich pacient odmietne, lekár mu nemôže odporovať, ale otázkou je, či ho o niekoľko týždňov v ambulancii ešte nájde. Rukojemníkmi systému zdravotnej starostlivosti sa v tomto prípade stanú nielen pacienti, ale aj lekári.
Keď sme sa opýtali, či existuje cesta odporu, regionálny koordinátor ASL nám odpovedal: "Je možné, že nepodpíšu zmluvy s poisťovňou. Túto formu môžu uplatniť počas troch mesiacov a presadzovať pôvodne priznanú cenu, teda spomínaných 35 korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.