sú na našich cestách počas zimy bombardované "šutrami". Zimný posypový materiál, odstreľovaný idúcimi automobilmi, častokrát neľútostne zasiahne i chodcov pohybujúcich sa v blízkosti ciest. Výnimkou nie je ani šmyk, ktorý na zdanlivo suchej a zjazdnej vozovke spôsobia vysypané kamene.
Slovenská správa ciest v Prešove sa podľa ekonomickej námestníčky Anny Jackovej v zimnej údržbe riadi operačným plánom schváleným centrálou v Bratislave. V minulosti využívaný odpad zo škvary bol zakázaný, lebo vysoký obsah ťažkých kovov zle vplýval na životné prostredie. Momentálne na zabezpečenie zjazdnosti využívajú dva druhy materiálov. Chemickým nazývajú soľ, inertným je kamenná drva, na ktorú nadávajú šoféri, ale i zasiahnutí chodci.
Ekonomická námestníčka Jacková nám povedala, že využitie posypových materiálov majú schválené príslušnými odbormi štátnej správy. Od začiatku zimy na cesty v okresoch Prešov a Sabinov vysypali 14-tisíc ton inertného posypu a 553 ton soli. "Výslovne chemický posypový materiál sa nevyužíva z dôvodu, že je veľmi nákladný. Vo veľkých dávkach tiež ohrozuje životné prostredie a keď je mráz väčší ako mínus osem stupňov, jednoducho neúčinkuje," vysvetlila.
Okrem toho uviedla, že soľ podľa operačného plánu používajú len na cestách prvej triedy. Pre porovnanie treba uviesť, že tona kamenia stojí SSC približne 180 korún, kým tona soli viac ako dve tisícky. Z hľadiska aktuálneho stavu teda na cestách spravovaných SSC Prešov nechali kamenie za viac ako dva a pol milióna korún, soli len za milión sto tisíc.
Oficiálne sťažnosti vodičov na inertný posypový materiál podľa A. Jackovej ešte nezaznamenali. "Vieme, že sa medzi vodičmi o poškodzovaní hovorí. K tomu je ťažko uviesť stanovisko, lebo soľ tiež poškodzuje motorové vozidlá," skonštatovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.