medzi predávajúcim Teslou Stropkov, a. s., a kupujúcim Ing. Viliamom Perátom musela jedna z prítomných žien opustiť rokovaciu miestnosť. Keď sudca JUDr. Branislav Breza vyslovil, že krajský súd potvrdzuje rozsudok súdu I. stupňa, žene prišlo zle. Niet divu, veď po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil predošlé rozhodnutie KS v Prešove, všetci zo strany žalobcu verili v konečne pre nich priaznivý výsledok súdneho sporu.
O čo vlastne v tomto prípade ide? Ešte v 90. rokoch si štyria nájomníci podnikových bytov Tesly Stropkov podali žiadosť o prevod bytu do osobného vlastníctva podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Vedenie Tesly na túto žiadosť nereagovalo. Vtedy ani nemuselo, pretože zákon neukladal vlastníkom podnikových bytov predávať ich do osobného vlastníctva nájomníkom. Po čase vedenie Tesly oznámilo nájomníkom, že im byty predá, ale za trhovú cenu podľa Občianskeho zákonníka. Nájomníci s tým nesúhlasili a dožadovali sa regulovanej ceny stanovenej spomínaným zákonom. Tesla nakoniec celú záležitosť vyriešila tak, že všetky štyri byty predala za trhovú cenu jednému z nájomníkov, ktorý sa tak stal vlastníkom celej bytovky.
Nepomohlo ani podanie žaloby nájomníkmi Okresnému súdu (OS) vo Svidníku o neplatnosti kúpno-predajnej zmluvy. Vedeli dobre, čo robia, pretože od 17. marca minulého roka im vlastník bytového domu odpojil dodávky tepla do bytov a od 17. novembra aj dodávky teplej a studenej vody. "Život v bytovke je katastrofálny. Žijeme ako pred sto rokmi. Vodu na najnutnejšie potreby si nosíme vo vedrách a aspoň jednu miestnosť bytu vykurujeme elektrickými ohrievačmi. Okrem elektriny a plynu v bytoch nemáme nič. Nový vlastník bytovky si dôvod na odpojenie vody a tepla vymyslel. My sme mu pravidelne každý mesiac platili nájomné podľa jeho platobného výmeru. Pri poslednom zvyšovaní nájomného, kedy sa zvyšovala cena za energie, nám vlastník do nového platobného výmeru doložil štyri položky, ktoré predtým tam neboli. Sú to ním vymyslené položky ako odpisy a iné služby, kosenie trávnika pri bytovke, daň a poistné za bytovku. Tieto položky musí platiť vlastník bytovky. Na to má nájomné od nás, aby si to pokryl. My sme s tým nesúhlasili a tieto nové položky sme mu nezaplatili, tak nám vypol teplo a vodu," povedal nám jeden z dotknutých nájomníkov Ing. Miron Slivka. Podľa jeho vyjadrenia každému nájomníkovi nový vlastník bytovky zarátaním nesprávnych údajov do nájomného dlhuje za tie roky už okolo 17-tisíc korún. Vlastník bytovky nerešpektuje ani predbežné opatrenie OS vo Svidníku, ktorým mu nariaďuje obnovenie dodávok tepla a vody nájomníkom. Doteraz naň od 17. decembra nereagoval.
So žalobou o neplatnosti kúpno-predajnej zmluvy nájomníci nepochodili. Zamietol ju OS vo Svidníku a aj KS v Prešove. Pochodili len na Najvyššom súde SR, ktorý zrušil rozhodnutie KS v Prešove a s odporúčaním doplniť spisy o ďalšie doklady vrátil celý prípad na opätovné posúdenie. Na jeho výsledok bolo zvedavých aj niekoľko ďalších Stropkovčanov, ktorí prišli priamo do rokovacej miestnosti KS v Prešove, pretože na OS vo Svidníku sa nachádza 107 žalôb od nájomcov podnikových bytov Tesly Stropkov, ktorí sa domáhajú prevodu ich vlastníctva podľa zákona o prevode vlastníctva bytov a nebytových priestorov. Prvé pojednávanie sa má uskutočniť v pondelok. Výsledok včerajšieho pojednávanie na KS v Prešove do veľkej miery ovplyvní aj rozhodnutie súdu vo Svidníku. Ak by KS v Prešove rozhodol v prospech nájomníkov, bol by to precedens.
KS v Prešove svoje rozhodnutie oprel o to, že Tesla Stropkov nebola - laicky povedané - privatizovaná podľa zákona o veľkej privatizácii, a teda prevod majetku pre ňu neznamená obmedzenie podľa zákona o prevode vlastníctva bytov. Právny zástupca nájomníkov pre náš denník vyjadril názor: "Po rozhodnutí Najvyššieho súdu si už nedovolili povedať, že nedošlo k určitej forme privatizácie podľa zákona číslo 92/1991 Z. z., lebo predtým to vôbec odmietali. Teraz povedali, že privatizácia sa neuskutočnila formou prevodu majetku, ale iba majetkovej účasti štátu. Lenže je to jedna z jej foriem. V zákone sa nehovorí, že majetku alebo majetkovej účasti. To je to isté."
Nájomníci sa preto opäť odvolajú na Najvyšší súd, čo im umožňuje aj znenie rozhodnutia KS v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.