viaceré zmätky. Najbadateľnejšie boli pri schvaľovaní rokovacieho poriadku regionálneho parlamentu. Od predloženia tohto materiálu po odsúhlasenie ubehli bezmála štyri a pol hodiny.
Poslanci prešovského vyššieho územného celku (VÚC) sa pochytili napríklad na tom, či majú dostávať materiály na zastupiteľstvo do schránok na úrade, alebo či im majú chodiť poštou domov. Kým poslanci, ktorí sú zo všetkých kútov kraja, boli väčšinou za to, aby im materiály chodili domov, župan Peter Chudík oponoval, že "pri návrhu som vychádzal z toho, že ak chce poslanec pracovať, ako sa patrí, tak mal by prísť do Prešova a na úrad aspoň raz za mesiac. Vtedy si svoju schránku môže vybrať".
V diskusii však zazneli i vážnejšie témy. Keď vyvstala otázka hlasovania, poslanci sa začali dohadovať na tom, ako sa vlastne budú počítať hlasy. V utorok ich počítali len tri skrutátorky, výsledky sčítania ohlasoval predsedajúci Peter Chudík, pričom však išlo iba o konečný počet, z ktorého sa nedá určiť, ktorý poslanec ako hlasoval. Zasadnutie parlamentu VÚC sa nahrávalo na záznam, čo sa zvykne robievať aj pri iných dôležitých zasadnutiach. Napriek tomu však viacero poslancov ignorovalo tento fakt a neunúvalo sa prísť ku mikrofónom. Predseda Chudík síce spočiatku na to párkrát upozornil, neskôr však rezignoval. V niektorých chvíľach sa potom poslanci ignorujúci mikrofóny začali prekrikovať.
Rozporov pri schvaľovaní rokovacieho poriadku bolo mnoho. Časť poslancov žiadala jeho väčšiu liberalizáciu, najmä čo do dĺžky príspevkov, podávania návrhov, či prestávok. Zastupiteľstvo si schválilo, že hlasovanie o personálnych otázkach je tajné. Tu sa pochytil zastupiteľ Štefan Kužma (SDKÚ) s nezávislým Michalom Sýkorom. Kužma totiž tvrdil, že "personálnou voľbou je aj voľba návrhovej komisie", ktorá sa musí diať na každom zastupiteľstve, Sýkora tvrdil opak. A uspel. Mimochodom, Michal Sýkora patril spolu s ďalším nezávislým Jánom Gajdzikom k najzanietenejším diskutérom.
Paradoxom na celej rozprave k rokovaciemu poriadku bolo, že ju prakticky nešlo nijakým spôsobom usmerniť, keďže jediný možný spôsob na to je rokovací poriadok. Návrh poslanca Antona Bidovského (SDKÚ), aby sa schválilo vytvorenie pracovnej komisie na prípravu rokovacieho poriadku, neprešiel.
Zaujímavé bolo pozorovať aj schvaľovanie pozmeňovacích návrhov pri ďalších bodoch, keď predsedajúci nechával hlasovať ešte aj o gramatických zmenách. Rozpor vznikol aj v tom, či sa majú vedúci oddelení úradu VÚC zúčastňovať zasadnutí regionálneho parlamentu. Kým pravicoví poslanci tvrdili, že musia, lebo je ich povinnosť vedieť o tom, čo sa v krajskej samospráve deje, komunista Ivan Hopta namietal, že "čo by tam robili, keď sa nebudú prejednávať veci z ich odboru". Jeho názor však neuspel.
Nakoniec sa zastupiteľstvu rokovací poriadok i organizačné poriadky krajskej samosprávy a jej úradu schváliť podarilo. Ako perličku uvádzame, že sa im pri tom podarilo oslabiť Chudíkové právomoci. Predseda VÚC má totiž právo nepodpísať zastupiteľstvom schválený materiál a vrátiť ho na opätovné prerokovanie. Poslanci sa uzniesli, že schválené materiály môže podpisovať aj podpredseda VÚC, čím vlastne pripravili župana o právo nepodpísania uznesení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.