posádky rely Monte Carla. Akosi symbolicky sa to celé začína jubileom, pretože 70-ty ročník legendárnej monackej rely štartuje aj okrúhlu tridsiatu sezónu svetového rely šampionátu. A akoby toho nebolo dosť, ďalšie krásne výročie si tento rok pripomenie aj druhá najslávnejšia súťaž šampionátu, Safari rely, ktorá bude oslavovať abrahámoviny. A ako sa už pri príležitosti jubileí patrí, aj náš šampionát si dal nové "predsavzatia". Zmenili sa niektoré športové a organizačné pravidlá, ktoré by mali pomôcť nielen športu samotnému, ale aj jeho komercionalizácii. Nakoľko sa osvedčia, to budeme vedieť až po skončení sezóny.
Podľa nových pravidiel sa súbežne z MS jazdí buď podujatie skupiny "N", alebo Super1600, ktorá sa v tomto roku volá Junior World Rally Championship (my ju budeme volať jednoducho "Junior"). Súčasťou úvodných pretekov v Monte Carle budú teda aj prvé preteky šesťdielnej série "Junior", ktoré doplnili počet vozidiel do šesťdesiat (30+30).
Pohľad do štartovej listiny nám prezrádza, že na úvodné preteky nastupuje všetkých sedem továrenských tímov. Peugeot postavil tri autá s Burnsom, Gronholmom a Panizzim. Rovnako tri má aj Ford, ktorého farby reprezentujú Sainz, C. McRae a Martin. Tradične s dvomi posádkami nastupuje Mitsubishi v ktorého kokpitoch si budeme zvykať na mená Delecour a Alister McRae. Makkinena uvidíme odteraz spolu so Solbergom ako zástupcu značky Subaru. Odvážne do sezóny vstupuje mladoboleslavská Škoda, ktorá nasadila Erikssona, Gardemeistera a Krestu. Schwarza zasa budeme vídať v tíme Hyundai, kde mu bude asistovať Loix. Posledný továrenský tím, Citroen, ktorý bude v tomto roku štartovať len na polovici podujatí (sedem), do Monaka nasadil Radstroma, Loeba a Bugalskeho. Tento výpočet však stále predstavuje iba devätnásť vozidiel a tak si zvyšných jedenásť miest podelili súkromné tímy. V ich farbách uvidíme napríklad Auriola, Thiryho, Rovanperu, Purasa, či Stohla. Konkurencia je teda skutočne silná a na zradných polozasnežených, polozľadovatelých kopcoch v okolí Monte Carla sa určite bude načo pozerať.
S náročným prostredím sa všetky posádky začali dôverne zoznamovať už začiatkom týždňa a po technickom preberaní vozidiel ich ešte dnes o 18.30 bude čakať oficiálny slávnostný štart na námestí pred svetoznámym kasínom (Place du Casino). Samotné podujatie potom odštartuje zajtra ráno, keď sa posádky vyberú do alpských vrchov severne od Digne. V piatok je na programe päť rýchlostných skúšok (148 km) vrátane známej Sisteronskej eresky, ktorú si súťažiaci užijú hneď dvakrát ako RS2 a RS4. Sobotňajšie a nedeľňajšie trasy zasa povedú cez alpské vrchy Maritines. Druhá etapa je zásluhou šiestich rýchlostných skúšok najdlhšia (149 km) a obsahuje aj eresku Col de Turini (ako RS9 a RS11). V nedeľu (štyri eresky) na posádky čaká zvyšných 95 rýchlostných kilometrov v ktorých sa predpokladá dramatické vyvrcholenie celého podujatia. Víťaza by sme mali poznať už okolo štrnástej hodiny. Dopovedzme si ešte, že celková dĺžka tohtoročných pretekov v Monte Carle je 1463 kilometrov pričom vzdialenosť pätnástich rýchlostných skúšok predstavuje niečo cez 396 kilometrov.
Zo skúsenosti už vieme, že tieto preteky sú plné prekvapení a víťaza sa nevypláca predpovedať. Rozhodujúcu úlohu by mali i tentoraz zohrať skúsenosti a správna voľba pneumatík. Kto bude mať šťastnejšiu ruku tento rok?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.