(KŠP) nemôžu od posledných dní minulého roka pokojne spávať. V schránkach šesťdesiatich siedmych bytov sa koncom decembra objavili výpovede. Dôvod?
Predstavenstvo kúpeľov z ničoho nič rozhodlo o prekategorizovaní bytov z nájomných na byty služobné. Niektorí nájomcovia však už od roku 1994 vlastnia výmer a zmluvu o budúcej zmluve na odkúpenie bytu. „V tomto dome bývam tridsať rokov. Prekonal som už jeden infarkt. Po tom, čo som si prečítal list od pána riaditeľa kúpeľov Oravca som skoro dostal infarkt druhý krát. Neviem, o čo tu ide. Máme záujem byty i s príslušnými pozemkami odkúpiť do osobného vlastníctva," posťažoval sa nám L. Bicák. Ten pre kúpele odpracoval na recepcii hotela niekoľko rokov za plat 1200 korún mesačne. Vysťahovať sa má do troch mesiacov.
Niekoľko sto nájomníkov sa domnieva, že vedenie spoločnosti ich chce z bytoviek vyštvať a byty prestavať na luxusné sídla. Potom ich, samozrejme so značným ziskom predať. Ceny bytov vo Vysokých Tatrách napriek momentálnej recesii na trhu s nehnuteľnosťami stále rastú. Tieto tvrdenia predstavitelia KŠP a. s. striktne odmietajú. „Nič také nemáme v úmysle. Dôvod prečo chceme byty prekategorizovať je ten, že máme zamestnancov, korí za prácou dochádzajú na Štrbské Pleso zo vzdialenejších miest a obcí a niekedy sa nemôžu dostať načas do práce. Musíme ich voziť vlastnými autami. Aj nedávno počas snehovej kalamity nám niekoľko zamestnancov ostalo visieť v Poprade. Takto by sme ich mali poruke priamo na Štrbskom Plese," mieni technický námestník KŠP, Ľuboš Žakovič.
Päť percentným akcionárom KŠP je aj mesto Vysoké Tatry. Právnička, Justína Lajčáková, ktorá mesto zastupuje tvrdí, že výpovede sú jednoznačne protizákonné. Podľa jej slov ešte v roku 1994 uznal predchodca KŠP, že ide o byty nájomné a KŚP nemôžu svojvoľne dodatočne byty prekategorizovať na služobné. Podľa právnej zástupkyne mesto nemohlo v tomto smere nič robiť. „Mesto nemá zastúpenie v predstavenstve, iba v dozornej rade. Primátor však cez dozornú radu vyvinie tlak na predstavenstvo, aby rozhodnutie zrušilo," uviedla J. Lajčáková.
Obyvatelia na vedenie KŠP podali žalobu na súd. Tam sa obrátili aj v prípade svojich žiadostí o prevody bytov do osobného vlastníctva. Tam ešte súd nerozhodol. Podľa našich informácií nájomcom zatiaľ nehrozí to, že by sa ocitli na ulici. KŠP im musí poskytnúť podľa zákona náhradné bývanie. L. Žakovič celú záležitosť až tak tragicky nevidí. „Predpokladám, že z vyše šesťdesiatich bytov sa nám nepodarí dostať všetkých. A kde budú 31.marca? No predsa tam, kde sú teraz," dodal na záver technický námestník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.