telefonicky oznámi, že máte dovolenku. Namiesto vás nočnú odkrúti syn dotyčného šéfa, ktorý túto prácu bude vykonávať bez akejkoľvek pracovnej dohody a odbornej spôsobilosti.
V takomto duchu začal rozprávanie svojho príbehu zamestnanec Východoslovenských vodárni a kanalizácií š. p. Michal Hasaj. V tomto podniku pracuje od roku 1992 ako skladník a zároveň ako náhradný strážnik v sklade štátnych mobilizačných rezerv v Levoči. Problémy pána Hasaja začali začiatkom roka 2001, keď funkciu jeho nadriadeného začal vykonávať pán Štefan Slebodník. Konkrétnu podobu dostali v situácií, keď podľa slov sťažovateľa jeho nadriadený začal namiesto strážnikov dosádzať na nočné a víkendové služby svojich dvoch synov.
"Približne v apríli minulého roka si pán Slebodník zavolal mojich štyroch kolegov - strážnikov, ja som bol vtedy u lekára, a pýtal sa ich, či súhlasia s tým, aby ich cez víkendy a nočné služby zastupovali jeho synovia a dokonca aj on sám. Strážnici by v tieto dni čerpali dovolenku. Oni s tým súhlasili," začal rozprávať pán Hasaj. Táto situácia sa sťažovateľovi nepáčila, pretože ako náhradník strážnikov prichádzal o finančné prilepšenie k výplate. Ako ďalej tvrdí, vzhľadom k tomu, že negatívne stanovisko povedal svojmu priamemu nadriadenému aj nahlas, začali sa problémy. Tie sa niesli napríklad v takom duchu, že mu Š. Slebodník vydal nevhodný pracovný odev, potrebný na výkon práce. "Dal mi taký malý pracovný plášť, že by si ho neobliekol ani 14-ročný chlapec," skonštatoval M. Hasaj.
Ďalšia osobná potýčka nastala, keď Š. Slebodník prikázal sťažovateľovi, aby vymenil olej na mostovom žeriave. "Dôvodil som, že túto prácu nemôžem vykonať, pretože nemám potrebné odborné oprávnenie a taktiež nemám ani vhodný pracovný odev. Môj nadriadený mi odporúčal, aby som ten olej vymenil oblečený iba v trenírkach, že on to robí tiež tak," dodal sťažovateľ.
Ten sa cíti ukrátený aj finančne. Za mesiac november mu totiž na jeho výplatnej páske figurujú odmeny vo výške päť korún. "Túto sumu pokladám ako ironický výsmech zo strany pána Slebodníka. Som si vedomý toho, že vzhľadom k vykonanej práci by som mal dostať vyššie odmeny," povedal svoj názor pán Hasaj.
Situácia sa vyhrotila, keď v decembri minulého roka navrhol priamy nadriadený sťažovateľovi, aby si dal žiadosť na rozviazanie pracovného pomeru. Pán Hasaj na vzniknutú situáciu formou sťažnosti upozornil 10. decembra minulého roka aj riaditeľa Východoslovenských vodárni a kanalizácií, odštepného závodu Spišská Nová Ves, Marcela Kubíka. Odpoveďou mu bolo záporné stanovisko riaditeľa k všetkým bodom jeho sťažnosti. "Obvinenia voči pánu Štefanovi Slebodníkovi neboli preukázané, preto nie je nutné ani možné na ich základe vyvodiť voči menovanému žiadne opatrenia," stojí v závere odpovede.
O vyjadrenie k celej záležitosti sme telefonicky požiadali aj druhú hlavnú postavu v tomto príbehu, a to pána Slebodníka. Ten však nedal súhlas k medializovaniu svojho stanoviska. "Ak prídete osobne, moje vyjadrenia môžem aj dokladovať, po telefóne sa nevyjadrím," povedal pán Slebodník.
Svetlo do tejto problematiky nemohol vniesť ani riaditeľ závodu Marcel Kubík, pretože v deň, keď sme ho chceli osloviť, čerpal dovolenku. V rámci objektivity sa redakcia Spišského denníka vráti k tomuto príbehu v najbližších vydaniach a prinesie svojím čitateľom aj stanoviská ostatných zainteresovaných strán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.