hodine otvárali informačnú kanceláriu občianskeho združenia Za spoločné ciele. Občania maďarskej národnosti v nej mohli podať prvé žiadosti o preukaz zahraničného Maďara.
"Nerozumiem, o čo niektorým slovenským politikom ide. Vraj rozvraciame republiku, ohrozujeme národné záujmy. Pritom to kričia tí, ktorí možno živého Maďara v živote ani nevideli. Uráža nás, keď z nás robia strašiakov," rozhorčuje sa dôchodca Jozef Barla. Aj on spolu s manželkou Eleonórou si prišli po žiadosť. "Často cestujeme do Maďarska. Máme tam príbuzných. Vďaka preukazu ušetríme na cestovnom. Je to pre nás veľké plus. Čo je na tom zlé, že Maďarsko chce pomôcť občanom, ktorí sa k nemu hlásia. Štát, ktorí kašle na svojich ľudí žijúcich v zahraničí, nestojí za veľa," pripája sa manželka.
Motívy ľudí, ktorí včera merali cestu do novootvorenej kancelárie, sú rôzne. Prevláda praktická stránka veci. Košičanku Máriu Krauszovú priviedla predovšetkým možnosť študovať na vysokých školách a uplatniť sa na trhu práce u našich južných susedov. "Mňa sa to už netýka. Ale prečo nedať deťom viac príležitostí? Nechápem, z čoho majú politici na Slovensku strach, prečo robia z komára slona. To, že budem mať preukaz predsa neznamená, že sa zbalím a odídem. Som štátnou občiankou Slovenskej republiky. Naďalej tu budem žiť a platiť dane. A že dcéra bude mať možnosť študovať v Maďarsku? Len ten, kto spozná svet môže zistiť, že doma je najlepšie," tvrdí slobodná mamička.
"Postoj niektorých strán k preukazom je čisto predvolebným ťahom. Na Slovensku je problémov viac ako dosť a teraz sa to snažia zakryť. Najviac kričí jediná národná strana. Čo je to však za stranu, keď aj tú stihli sami rozbiť?" pýta sa Norbert Adam. Manželka Eva sa ho snaží mierniť: "Pre mňa znamená preukaz úľavy, ktoré sa budem snažiť pri cestách do Maďarska využiť."
Dôchodcovia Alexander a Alžbeta Pitóczky vnímajú možnosť požiadať o preukaz Maďara ako morálnu satisfakciu. "Na základe Benešových dekrétov nám zhabali všetok majetok. Otecka zavreli do Jáchymova. Niekto ho udal, že doma rozprával po maďarsky. Nikdy sme ho už nevideli. V jáchymovských baniach aj zomrel," približuje svoju rodinnú tragédiu pani Alžbeta. Jej manžela poburujú vystúpenia niektorých slovenských politikov. "Vraj maďarský premiér vyhlásil, že zákon o zahraničných Maďaroch umožní znovu vytvoriť Veľké Maďarsko. Pritom v slovenskom rozhlase som počul doslovný preklad jeho slov. Nič také nepovedal. Niektorí politici ohlupujú ľudí, doslova klamú. A médiá im v tom napomáhajú. Čudujete sa, že medzi ľuďmi sa rodí neznášanlivosť? Už aj na ulici som začul, že tých Maďarov by bolo treba vyhnať a bol by svätý pokoj."
O preukaz zahraničného Maďara žiada aj Zoltán Bacsó. "Som maďarskej národnosti a nemám sa za čo hanbiť. Ako geológ a člen medzinárodnej spoločnosti Hungeo som precestoval viacero krajín. Uvedomil som si, že malý štát môže byť silný len vtedy, keď národy a národnosti dokážu navzájom komunikovať a spolupracovať. Čím viac sa uzatvára do seba, tým je slabší. Nechápem vyjadrenia niektorých politikov, ktorým sa už jeden štát podarilo rozbiť. Upodozrievať nás, že sa snažíme o návrat k Rakúsko-Uhorsku je smiešne a zároveň nezodpovedné! Je to nenávratná minulosť. Aj tak raz budeme spolu v Európskej únii," usmieva sa sympatický starý pán.
Juraj Szaszák, pracovník informačnej kancelárie, sa od rána nezastaví, nevie, kde mu hlava stojí, nemá čas ani na obed. Vyplnenie jednej žiadosti trvá minimálne 15 minút, do toho zvoní telefón, nedočkavý záujemca chce prednostne akúsi informáciu: "Ešte sa ani neskončil prvý pracovný deň a už sme prijali viac ako 30 žiadostí. Ďalších minimálne 60 ľudí si prišlo po formuláre. Netušil som, že o preukazy bude až taký záujem," hovorí napochytro.
Vyplnené žiadosti poputujú z informačnej kancelárie na Generálny konzulát Maďarskej republiky v Košiciach. Občania, ktorí o to požiadali, dostanú preukazy do 30 dní od doručenia formulárov na Ministerstvo vnútra Maďarska v Budapešti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.