podstatné nemení, no príslušná vyhláška o prijímaní na uvedené typy škôl bola predsa len novelizovaná.
"Prijímaciu skúšku je možné vykonať aj v jazyku národnostných menšín, samozrejme ak o to rodič požiada. Každá zo škôl teda musí vytvoriť potencionálnemu záujemcovi také podmienky, aby sa naplnila litera zákona," hovorí vedúci oddelenia metodiky Krajského úradu v Košiciach Jozef Vook.
Ani sieť škôl Košického kraja sa nemení. V Košiciach pribudlo gymnázium na Exnárovej 10 a počas roka došlo v rámci racionalizácie k zrušeniu SOU stavebného na Južnej triede. "Táto zmena by sa rodičov dotknúť nemala, učebné odbory ostali zachované a boli presunuté na iné stredné odborné učilištia."
K štúdiu na stredné školy sa hlásia žiaci končiacich deviatych ročníkov. Ôsmaci si môžu podať prihlášku len na bilingválne štúdium, ktoré je v Košiciach uplatňované na troch gymnáziách. "Hraničný termín podania prihlášok je 5. február. Vzhľadom na to, že školy musia všetky materiály včas pripraviť, však možno povedať, že žiaci by tak mali urobiť do konca januára. Riaditelia škôl následne majú istý čas na odoslanie prihlášok na stredné školy," hovorí J. Vook a dodáva, že na vybrané stredné školy musia byť prihlášky odoslané do 10. februára. To sa týka zariadení, kde sa vykonávajú talentové skúšky, ide teda o školy s odbormi ako pedagogika, umelecký smer, či bilingválne školy.
Už v priebehu základnej školy sa robí medzi žiakmi deviatych ročníkov predbežný prieskum, ktorý má za úlohu sondovať záujem o štúdium na jednotlivých stredných školách. "Ukázalo sa, že najväčší záujem je o gymnáziá. Zrejme s tým súvisí aj nezamestnanosť stredoškolákov, či problém uplatnenia sa na trhu práce. Čo sa týka záujmu o štúdium na gymnáziách, ten prevyšuje ponuku dva-trikrát. Krízu prežíva stredné odborné školstvo a učilištia. Obchodné akadémie svoj boom už prežili. Stále je však o ne väčší záujem, než je možnosť prijatia (zhruba o 40 percent) a rovnaké to je u hotelových akadémií. U priemysloviek je obrovský rozdiel medzi jednotlivými školami. Záujem je o elektrotechnickú, či dopravnú, existuje ale nerovnomernosť v určitých odboroch. Vysoký záujem badáme o profesiu colného deklaranta, kde počet hlásiacich sa prevyšuje ponuku až päťnásobne," dozvedáme sa od vedúceho metodika KÚ.
Reforma verejnej správy, transformácia školstva a prechod kompetencií na vyššie územné celky sa tohtoročného prijímacieho konania veľmi nedotknú, pretože stredné školstvo prechádza pod VÚC k 1. 7. 2002 a vtedy by mali finišovať aj odvolacie konania. Zatiaľ nie je možné povedať, ktoré zo škôl budú prijímať žiakov bez prijímacieho konania. "Kritériá riaditelia zverejňujú mesiac pred prijímacím konaním. Majú teda ešte čas. Termín talentových skúšok na stredných školách je stanovený na prvé tri marcové týždne. U ostatných stredných škôl sa prijímačky uskutočnia 7. mája, na školách, kde potrebujú na prijímačky dva dni, potrvajú skúšky 6. a 7. mája."
V Košickom kraji sa na stredné školy hlási 10 651 a rozpísaných miest je 12 000. Školy teda majú možnosť prijať viac žiakov, než ich skutočne je. Všetko závisí od záujmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.