pomaly vyľudňovať a niektoré rodiny sa do spojených štátov vysťahovali úplne celé. Permanentným problémom pri ceste do USA však stále zostávajú víza.
Využili sme prítomnosť nového amerického veľvyslanca na Slovensku Ronalda N. Weisera (na snímke) v Zemplíne a položili sme mu niekoľko otázok.
Nie je tajomstvom, že na východnom Slovenku existujú ľudia, ktorí sú za istý finančný obnos schopní vybaviť americké víza pre tých, ktorí by ich za normálnych okolností nedostali. Dá sa to chápať tak, že na americkej ambasáde v Bratislave existuje korupcia?
"Ak nesplníte kritériá, vízum jednoducho nedostanete, ani keby ste niekomu chceli dať milión dolárov. Na americkom veľvyslanectve sa však víza nepredávajú. Kritériá, ktoré musíte splniť sú veľmi jasne vymedzené a tri štvrtiny žiadostí o víza sú vybavené kladne. Problém je v tom, že podobné informácie o možnom kupovaní amerických víz vychádzajú od ľudí, ktorí víza nedostali."
Vízová politika USA je na Slovensku, v porovnaní s okolitými krajinami, najmä Poľskom a Českou republikou, omnoho striktnejšia. Zmení sa niečo v tomto smere počas vášho pôsobenia na Slovensku?
"Vízová politika a pravidlá sú všade, vo všetkých krajinách, úplne rovnaké. Rozdiel môže byť v administratíve, či implementácii podmienok v tej ktorej krajine. Napríklad na Slovensku v súčasnosti začíname s programom, na základe ktorého bude možné o víza požiadať poštou. Predpokladám, že táto možnosť bude reálna už v priebehu nasledujúcich mesiacov. Nie vo všetkých krajinách takáto možnosť existuje."
Na verejnosť prenikli nedávno špekulácie, podľa ktorých plánuje americká strana otvoriť svoj konzulát v Košiciach a vyjsť tým v ústrety ľuďom z východného Slovenska, ktorí by o víza mohli požiadať v metropole východu. Čo bráni tomu, aby sa konzulát otvoril?
"Tak ako vaša vláda, aj americká má nejaký rozpočet. Preto nie je pravdepodobné, že by sa v Košiciach otvoril americký konzulát. Skôr uvažujeme nad možnosťou, že by konzulárny pracovník z ambasády v Bratislave prichádzal príležitostne do Košíc a prijímal žiadosti o víza. Takéto rozhodnutie však musí byť odsúhlasené vo Washingtone. Pracujeme na tom, doteraz sa však o tejto otázke nerozhodlo."
Pre denník Detroit Free Press ste povedali, že sa učíte po slovensky. Podarilo sa vám za tých pár týždňov pobytu na Slovensku pokročiť v učení?
"Slovenčina je veľmi ťažký jazyk a, bohužiaľ, som zatiaľ veľmi zaneprázdnený, takže som veľmi nepokročil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.