Šestnásta kapitola - nácvik a rozvoj koordinačných schopnostíSpišská Nová Ves - Základom koordinačných (obratnostných) schopností je ľahko a účelne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Šestnásta kapitola - nácvik a rozvoj koordinačných schopností
Spišská Nová Ves - Základom koordinačných (obratnostných) schopností je ľahko a účelne ovládať vlastné pohyby, prispôsobovať ich meniacim sa podmienkam, robiť zložitú pohybovú činnosť a rýchle si osvojovať pohyby.
Obratnosť je vo futbale charakterizovaná všetkými druhmi pohybov - behy, skoky, pády, obraty, s rôznou intenzitou činností s loptou a bez nej. Z hľadiska psychologického ide predovšetkým o rýchle vnímanie situácie, jej vyhodnotenie a prevedenie, rýchla prispôsobivosť na určité zmeny, ktoré sa robia korekciou vlastného pohybového jednania. Hráči s menej rozvinutými koordinačnými schopnosťami ťažkopádnejšie zvládnu nácvik a zdokonaľovanie techniky. Základom pohybového prejavu je beh, predovšetkým jeho spôsob vzhľadom k hernej činnosti jednotlivca, hernej situácii (beh dopredu, dozadu, do strany s rôznymi doplnkovými cvičeniami predovšetkým s náhlymi zmenami smeru).
Tréneri venujte v tréningu viac pozornosti pri činnostiach v páde a po ňom, keď nie je prerušená hra. Dôležité sú aj výskoky a švihové pohyby nôh pri prihrávkach a streľbe. Herné činnosti jednotlivca sú úzko spojené s koordinačnými schopnosťami a to pri vedení lopty, obchádzaní súpera s optimálnou rýchlosťou a klamavé pohyby, časované prihrávky, streľba pod časovým a priestorovým tlakom, konštruktívne odoberanie lopty. Ako metodický prostriedok sa využívajú herné cvičenia v premenlivých podmienkach a prípravne hry na malom priestore.
Cieľ cvičenia: akrobatické cvičenia v spojení s hernou činnosťou jednotlivca.
Prostredie: ihrisko, voľná plocha.
Materiálne vybavenie: lopty, prekážky.
Organizácia cvičenia: 1. (viď obrázok) - hráč A má dve lopty. Prvú prihráva na krátku vzdialenosť hráčovi B, ten vracia hlavou späť, druhú loptu hráč A prihráva hneď na hráča C, ktorý loptu spracuje po odraze na zem prihráva späť na A. Pohyb hráčov po skončení: A-C, B-A, C-B.
2. (viď obrázok) - hráč A vedie loptu, pred prvou prekážkou prihráva na B, prekážku preskakuje, urobí kotúľ vpred, obrat, prevezme prihrávku od B, vedie loptu okolo méty, prihráva na začiatok cvičenia, kam prebehol hráč zo zástupu B. Pohyb hráčov: A-B, B-A.
3. Hráči stoja v dvoch zástupoch. Na znamenie vyrážajú k métam (na hranici pokutového územia). Hráč na značke jedenástky udrie loptu o zem, obaja hráči sa snažia v osobnom súboji vystreliť hlavou na brankára. Môže to byť ako súťaž dvoch družstiev.
Obmena: hráči štartujú z rovnakého postavenia, ale na dlhšiu vzdialenosť (20 metrov). Medzitým zaradíme ako doplnkovú úlohu kotúľ vpred a potom hráči riešia situáciu 1:1 a zakončujú streľbou.
Ján Klapáč, Spišská Nová Ves.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.