provincii.
Bez konkrétnych výsledkov sa v stredu večer skončili oddelené rokovania vedúceho americkej misie Johna Menziesa s Ibrahimom Rugovom (Demokratický zväz Kosova - LDK), Hashimom Thacim (Demokratická strana Kosova - PDK), Ramushom Haradinajom (Aliancie pre budúcnosť Kosova - AAK), predsedom kosovského parlamentu Nexhatom Dacim a predstaviteľkou srbskej koalície Návrat (Povratak) Radou Trajkovičovou.
Rokovania budú pokračovať začiatkom budúceho týždňa. Ich cieľom je dosiahnuť kompromis, ktorý by po troch neúspešných hlasovaniach parlamentu vytvoril podmienky pre zvolenie kosovského prezidenta.
Najväčšia parlamentná strana, LDK vedená neúspešným prezidentským kandidátom Rugovom, albánskym partnerom stále ponúka päť zo siedmich ministerských postov, ako aj posty vicepremiéra a podpredsedu parlamentu. PDK a AAK však trvajú na rozdelení troch najvyšších postov - prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu - medzi všetky tri albánske subjekty.
Zástupca Thaciho PDK Fatim Limaj novinárom oznámil, že ak Rugovova LDK chce kreslo prezidenta, premiér by mal byť z radov PDK. LDK má v 120-člennom parlamente 47 poslancov, PDK 26 a AAK osem.
Patovú situáciu by teoreticky mohlo vyriešiť 22 srbských poslancov, ktorí v predchádzajúcich hlasovaniach o kosovskom prezidentovi odovzdali neplatné hlasy. Viacerí predstavitelia Belehradu však začiatkom týždňa po stretnutí so zástupcami Návratu vyhlásili, že zmena doterajšieho postoja nie je pravdepodobná. "Srbi nemajú žiaden dôvod hlasovať za ktoréhokoľvek kandidáta na prezidenta Kosova," vyhlásil srbský vicepremiér Nebojša Čovič, ktorý pôsobí ako koordinátor pre Kosovo.
Belehrad rozhodne odmieta požiadavky kosovskoalbánskych politikov na nezávislosť provincie a poukazuje na stále zlé životné podmienky kosovských Srbov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.