Cassovia tak zavŕšila víťazný hetrik, pretože v tomto hodnotení triumfovala aj v rokoch 1999 a 2000. Poradie vychádza zo súčtu hodnotení výsledkov jednotlivých slovenských klubov vo všetkých vekových kategóriách od seniorskej kategórie až po najmenšie žiačky. Úspešnosť v mládežníckych kategóriách vyniesla opäť na pomyselný ženský basketbalový trón pod Tatrami Cassoviu. Úspech klubu podčiarklo 5. miesto rozohrávačky Ivany Jalčovej v ankete o najlepšiu basketbalistku Slovenska 2001 a taktiež aj 6. priečka Daniely Číkošovej. Tá je už síce v majstrovskom Ružomberku, ale 'vypiplali' ju práve v Cassovii. Navyše, najúspešnejším dievčenským mládežníckym trénerom sa stal opäť Vladimír Karnay.
"Najlepším klubom sme síce už tretíkrát za sebou, ale taký úspešný rok, ako minulý, sme ešte nemali. Bola to naozaj výnimočná sezóna, ťažko sa taká už zopakuje. Bola to naša špička ľadovca," obzrel sa za pekným úspechom riaditeľ CBK Miroslav Dirga. Jeho slová potvrdzuje priepastný náskok pred druhým v poradí - Ružomberkom. Cassovia získala za výsledky svojich družstiev v celkovom súčte 78 bodov, kým 'Ruža' 55, tretia bratislavská Istrobanka 52, štvrtá UMB B. Bystrica 49 a piate AGM B. Bystrica a Poprad zhodne po 32.
Za čo získala Cassovia spomínaných 78 bodov? Za tretie miesto A družstva v prvej lige žien, 4. miesto A tímu junioriek, 5. miesto B tímu junioriek (M. Dirga: "Ak by sme tieto dva tímy spojili, mohli sme bojovať o juniorský titul. Neurobili sme tak, pretože sme chceli, aby sa všetky dievčatá poriadne vyhrali s tým, že tohto roku pôjdeme na titul. Zatiaľ sa tento náš plán ukazuje ako dobrý, pretože ligovú tabuľku po 13. kolách vedieme bez jedinej prehry."), majstrovský titul A tímu kadetiek (až osem hráčok z tohto tímu reprezentovalo Slovensko na ME kadetiek v Bulharsku), 6. miesto B tímu kadetiek, 2. miesto starších žiačok (M. Dirga: "Finále ligy sme s Prievidzou prehrali nešťastne o tri body, keď si naša kapitánka zlomila ruku a nemohla nastúpiť. Ak by bola hrala, určite by sme vyhrali."), 2. miesto minižiačok 6 a majstrovský titul minižiačok 5. "Do bodového sumáru sa ešte započítaval aj triumf našich starších žiačok na majstrovstvách základných škôl a druhé miesto našich gymnazistiek. Taktiež víťazstvo družstva dospelých v Slovenskom pohári."
Ak sa chceme pozrieť pod drobnohľadom na úspechy Cassovie, musíme sa zastaviť pri pojmoch Centrum talentovanej mládeže (CTM) a Školske športové strediská (ŠŠS). CTM podporuje školstvo a SBA a spadá pod nich juniorská a kadetská kategória. Do CTM nie je jednoduché sa dostať. Zriaďovali sa pred niekoľkými rokmi a na základe dobrých dovtedajších výsledkov práce s mládežou sa pod krídla CTM dostal aj košický klub. Okrem CBK sú v CTM zo slovenských ženských klubov ešte Ružomberok, Istrobanka a Poprad. Pravda, Cassovia musí na oplátku spĺňať prísne výkonnostné kritériá a zasielať podrobné vyhodnotenia úspešnosti a správy o svojej činnosti, štát totiž chce mať istotu, že jeho podpora je využívaná efektívne. "Do 1. ligy bolo minulého roku z CTM zaradených hneď sedem hráčok, čo predstavuje 53,8 percenta z celého ligového kádra. Toľko za jednu sezónu naraz nikdy nikto na Slovensku nezaradil." Vedúcou trénerkou CTM je Jarmila Rubická, ktorá má I. trénersku triedu, skončila Univerizitu Karlovu v Prahe. Mimochodom, ide o mamu juniorskej reprezentantky Alexandry Ciulisovej. ("Pre zaujímavosť, má aj druhú dcérku, tá hrá za naše šiestačky a má všetky predpoklady byť tak isto dobrá ako jej sestra, alebo možno ešte aj lepšia.").
Do ŠŠS patria nižšie vekové kategórie, od starších žiačok až po minižiačky, teda dievčatá, ktoré sa s basketbalom vlastne iba zoznamujú. Takéto športové triedy na podchytenie nových adeptiek pre tento šport už nemá iba niekoľko klubov na Slovensku, ako v prípade CTM, ale prakticky všetky družstvá. Čím to, že práve Cassovii sa zakaždým - aspoň výsledky to naznačujú - podarí podchytiť v ŠŠS deti, z ktorých vyrastú tie najväčšie talenty? "Riadením klubu a najmä trénermi. Pokiaľ nemáte kvalitného trénera, tak je to mladé družstvo prakticky zabité. Môžete trénovať koľko chcete, ale bez odborníka do toho dieťaťa základy nedostanete. My máme dobrých trénerov, ktorí sa tomuto športu aktívne venovali a žijú s basketbalom od malička, a to je dôležité. Ak začneme ženami - Farkašovský bol kedysi vynikajúcim reprezentantom, juniorky trénuje Kamil Paulíny - bývalý prvoligový hráč, ďalej Mišinký, Šosták, Rubická - všetko niekdajší reprezentanti Československa. Taktiež Evelíniová je bývalou ligistkou a aj ja tiež s basketbalom žijem od šiestej triedy. Vtedy som začal v niekdajšej pionierskej lige a držím sa toho až doteraz. To je gro nášho úspechu. Nespoliehame sa totiž na učiteľov telesnej výchovy. Nie, my staviame na bývalých hráčov, ktorí v basketbale mali svoje meno. Napríklad Rubická bola svojho času na majstrovstvách sveta v Brazílii v All stars šampionátu." Svoje už teraz zohráva iste aj skutočnosť, že CBK má v mládežníckych kategóriách vynikajúce meno, a tak nečudo, že rodičia prihlásia svoje dieťa práve do tohto klubu. "Áno, ale s tým je spojených aj veľa nepríjemností. Rodičia chcú k nám dať dievčatá, pretože sme najlepším klubom na Slovensku a potom sa na nás niektoré kluby sťažujú, že lanárime dievčatá. My ich nelanárime, veď niekedy sa ich prihlási toľko, že to prevyšuje naše možnosti. Snažíme sa však neodmietnuť žiadne dieťa bez toho, aby sme ho vyskúšali."
Cassovia má aj štyri prípravky pre druháčky až štvrtáčky. Tie fungujú na ZŠ Lechkého, ZŠ Krosnianska 4, ZŠ Juhoslovanská a ZŠ Park mládeže. "Týmto sa chcem riaditeľom spomínaných škôl sa spoluprácu poďakovať, zvlášť pánovi Krajňákovi z Juhoslovanskej a pánovi Dzurovčákovi z Krosnianskej. Taktiež si vysoko vážime, že nás vo svojej novučičkej hale prichýlilo SOU železničné na Palackého ulici, ktoré nám vytvára dobré zázemie. Pripravujú sa a zápasy tu hrávajú naše ženy i juniorky (v predchádzajúcich rokoch hrávali ženy svoje domáce zápasy v Bardejove - pozn. aut.). Pomáhajú nám aj tunajší učitelia, osobitne by som vyzdvihol pána Číkoša (otec reprezentantky Daniely Číkošovej - pozn. aut.) za jeho maximálnu snahu. Za všetko patrí naša vďaka riaditeľovi učilišťa pánovi Kulcsarovi."
Samozrejme, v dnešnej dobe je to v našej krajine tak, že sponzormi svojich basketbaluchtivých ratolestí sa chtiac-nechtiac musia stať aj samotní rodičia. "Žiaľ, situácia začína byť naozaj katastrofálna. Pomaly sa stávame akoby sociálnym ústavom, pretože mnoho rodičov k nám prichádza s tým, že nemajú peniaze, ktoré by mohli obetovať pre basketbalový rozvoj svojho dieťaťa. Ak vidíme, že je to talent, nechceme ho nechať zakapať. Nemôžeme decku povedať: Ďalej nemôžeš hrať basketbal, lebo tvoja mamka nemá peniaze. Povieme, v poriadku, keď nemáte peniažky, musíme to potiahnuť my. Pri našom veľkom počte družstiev je to však obrovská záťaž. Plačeme, že nemáme peniaze a žiaľ, je to skutočne pravda. Sú totiž podnikatelia, ktorí si radšej kúpia auto, ako by mali dať peniaze pre dieťa. Doteraz sme sa často zúčastňovali zahraničných turnajov, pravidelne chodíme aj na americké turné a v Európe takmer niet krajiny, kde by náš klub nepoznali. Aj teraz nás pozývajú, ponuky máme napríklad aj do Kórey, či Brazílie, ale finančne takéto výlety už jednoducho nedokážeme zabezpečiť. Zamyslieť by sa viac mohol aj štát. Dáva obrovské peniaze na protidrogovú činnosť, ale mal by si uvedomiť, že protidrogová činnosť začína práve tu, v športových kluboch venujúcim sa deťom. Veď mi tie deti máme pod kontrolou od druháčok-tretiačok. Každý deň ich máme na očiach, trénujú a potom po nich prídu rodičia a odvedú ich domov. Ostatné deti za ten čas postávajú pod blokmi, a pofajčievajú. Zamestnať deti športovou aktivitou je ten najlepší protidrogový program, žiaľ, nemáme politikov, ktorí by to pochopili a tak to aj vyzerá," hovoril iste aj z duše predstaviteľov ostatných športových klubov na Slovensku riaditeľ CBK.
Uplynulý rok bol pre Cassoviu vydarený, teraz sa už treba pozerať dopredu. Lebo úspechy nielen tešia, ale mali by aj zaväzovať do budúcnosti. "Tohto roku máme znovu skromné ciele. Nejdeme s tým, že chceme všetko vyhrať. V basketbale, zvlášť v detských kategóriách je to totiž dnes tak a zajtra už môže byť všetko ináč. Chceli by sme sa však v každej kategórii znova dostať aspoň do finále majstrovstiev republiky," dodal Miroslav Dirga.
HRÁČKY CASSOVIE Z CTM ZARADENÉ V ROKU 2001 DO REPREZENTÁCIE SLOVENSKA
A družstvo Slovenska: Ivana Jalčová.
Družstvo SR do 20 rokov: Ivana Jalčová.
Juniorky ročník 1983 - 84: Vacková (momentálne hrá v Rakúsku), Ciulisová (medzitým prestúpila do Ružomberka), Serbáková, Krasnočková, Jurčenková.
Kadetky ročník 1985: Vacková, Ciulisová, Serbáková, Krasnočková, Dirgová (dcéra Miroslava Dirgu), Karnayová (dcéra trénera Karnaya), Turáková, Slimáková, Jurčenková.
Do krajského výberu boli nominované: Jánová, Čižmárová, Van Dalenová (M. Dirga "Pikoškou je, že ide o Holanďanku. Je veľmi šikovná, bude z nej dobrá rozohrávačka."), Riabinčáková Karnayová, Halecká, Mihalková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.