organizácie al
Na základe v stredu odhlasovaných sankcií by všetky krajiny sveta mali zakázať pobyt na svojom území vojakom Talibanu a organizácie al-Káida, ktorý sú ešte na slobode. Dokument BR OSN vyzýva aj na zmrazenie aktív osôb, skupín a inštitúcií, figurujúcich na zozname, výborom pre sankcie.
Francúzsko varovalo USA pred unáhleným vojenským zásahom v Somálsku v rámci protiteroristickej kampane. Štátny tajomník pre zahraničnú spoluprácu Charles Josselin v etiópskej Addis Abebe v stredu večer vyhlásil, že pred prípadnou intervenciou najprv treba "konkrétne a nespochybniteľne" dokázať existenciu teroristických táborov alebo základní siete al-Káida, respektíve iných organizácií v Somálsku. "Francúzsko akýkoľvek vojenský zásah podmieňuje príslušným rozhodnutím BR OSN," povedal Josselin po rozhovoroch so zástupcami etiópskej vlády.
Somálsko je považované za jeden z ďalších možných cieľov USA. Americké ozbrojené sily 7. októbra spustili v Afganistane útoky proti hnutiu Taliban a sieti al-Káida Usámu bin Ládina, ktorého Washington obviňuje zo zorganizovania atentátov z 11. septembra. Krajina na Africkom rohu nemá od zvrhnutia diktátora Siada Barreho v roku 1991 stabilnú vládu.
Od spustenia protiteroristickej kampane Washington zhromažďuje spravodajské informácie o Somálsku v obavách, že neexistencia centrálnej vlády poskytuje ideálne útočisko pre teroristické siete. Spojené štáty so spojencami situáciu v africkej krajine monitorujú s pomocou špionážnych lietadiel a námorných hliadok pozdĺž dlhého somálskeho pobrežia. Analytici však tvrdia, že v Somálsku je len minimum "tvrdých" cieľov a varujú, že spravodajské informácie sú stále slabé.
Autor: New York/Adis Abeba (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.