úradu SR (TU) vo veci regulácie cien internetu.
"Telekomunikačný úrad nielenže môže, ale musí konať vo veci cenovej politiky Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST)," tvrdí spolukoordinátor protestu proti zdražovaniu internetu Peter Polakovič.
Telekomunikačný úrad sa obhajuje svojím rozhodnutím o regulácii cien telekomunikačných služieb poskytovaných prostredníctvom pevnej verejnej telekomunikačnej siete. V článku 1 tohto rozhodnutia je uvedené, ceny akých služieb podliehajú usmerneniu, pričom skutočné ceny za internet tam nie sú spomenuté.
"Sme presvedčení, že táto obhajoba je irelevantná, nakoľko regulátor urobil chybu v tom, že do svojho rozhodnutia nezahrnul službu poskytovania internetu, respektíve prenosu dát cez svoje linky. A pritom povinnosť zahrnúť túto službu do svojho rozhodnutia mu vyplýva zo zákona o telekomunikáciach," tvrdí P. Polakovič.
Keďže telekomunikačný úrad podľa jeho predstaviteľov (ako sme vás už informovali) konať nemôže, organizátori protestu a petičnej akcie sa obrátili aj na Protimonopolný úrad SR. Odtiaľ im však prišla odpoveď, že tento úrad nemôže nič robiť, nakoľko nemá kompetencie konať vo veci avizovaného zvýšenia cien v oblasti dial up a ISDN pripojenia k internetu. Dôvod je jednoduchý, tieto služby sú poskytované monopolným prevadzkovateľom - ST a simuláciu konkurenčného prostredia má prostredníctvom cenovej regulácie výlučne v kompetencii nezávislý regulátor, ktorým v SR je Telekomunikačný úrad SR.
Boj za lacnejší internet naberá na obrátkach. Aj keď predstavitelia Slovenských telekomunikácií sľúbili vydať vyhlásenie k tomuto problému v dohľadnom čase, zatiaľ sa tak nestalo. Bubnovanie na poplach však nachádza odozvu u ministrov, i predsedu vlády.
"Minister školstva Milan Ftáčnik akceptoval našu požiadavku na zníženie dane z pridanej hodnoty zo súčasnej vyššej sadzby (23%) na nižšiu sadzbu 10% (v susedných Čechách je to 5%). Vyzývame Vládu SR aby sa zjednotila na návrhu novelizácie zákona, ktorá umožní túto zmenu," hovorí P. Polakovič a dodáva, že rozvoj informačnej spoločnosti považuje v súvislosti s rozvojom tejto krajiny za kľúčovú záležitosť.
Vyhlásenie k podpore ľudí, ktorý zdvihli varovný prst v súvislosti so zvyšovaním cien za internetové služby, už prezentovali vieceré štátne inštitúcie, ako aj Ministerstvo dopravy pošt a telekomunikácií SR ako správca 34% vlastníckeho podielu v ST, a. s. Pokiaľ však iní hovoria, internet cez víkend zdražel o 12%. Dôvod na úsmev majú teda opäť len Slovenské telekomunikácie, ktorých majoritným akcionárom je Deutsche Telecom.
"Internetoví používatelia a poskytovatelia internetových služieb, s ktorými som sa stretol, sú presvedčení, že v Nemecku by si Deutsche Telecom nemohol v žiadnom prípade robiť s cenami za svoje služby to, čo v Slovenskej republike."
K internetovej petícii sa pripojilo množstvo ľudí, ktorí vyjadrujú svoj nesúhlas so zvyšovaním cien za pripojenie do internetu Slovenskými telekomunikáciami, a.s., a považujú za vysoké už súčasné ceny za pripojenie do internetu a ďalšie zvyšovanie cien pripojenia do internetu pomocou dial up a ISDN považujú za absolútne neprípustné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.