stiahnutá. Na území ČSR obiehala od 28.10.1918 do 14.10.1919 (rozmery 113 x 68 mm). Na dvojkorune prevládajú farby modrá a zelená. Výtvarný návrh vyhotovili Jozef Pfeiffer a Rudolf Rőssler, rytecké práce Ferdinand Schinbrőck. Dvojkorunová štátovka je dosť slabo chránená, nenájdeme na nej významnejšie ochranné prvky. Najbežnejším ochranným prvkom v období monarchie bola gilošová ružica. Na snímke môžeme vidieť, že na dvojkorune skutočne dominuje. V tom období takáto ochrana postačovala, lebo výroba falzifikátov bola obtiažna. Dokázal to iba tlačiar, ale aj ten skôr či neskôr urobil chybu. Napriek jednoduchej ochrane boli takmer vždy falzifikáty včas odhalené.
Menová odluka bola dôležitá, lebo ekonomiku ohrozovali inflačné bankovky susedných štátov. Prebehla podľa príslušného zákona zo dňa 25.2.1919. Množstvo neokolkovaných jednokorunových a dvojkorunových štátoviek sa odhadovalo na 220 miliónov korún. Z obehu boli stiahnuté štátovky v hodnote 290 miliónov korún. Do obehu sa dostali privezené bankovky zo susedných štátov v hodnote 60 miliónov korún. Čo rozumieme pod pojmom bankovka? Bankovka je vlastne nezúročiteľný dlhopis, druh úverových peňazí, ktorý bol v minulosti považovaný za náhradu za kov. Bankovky v obehu sú dlhom emisnej banky, ktorá by mala disponovať s ich krytím.
Nekolkované štátovky nižších hodnôt platili iba dočasne, ihneď sa začalo s prípravou nových československých peňazí. Kým sa obyvateľstvu dostali do rúk prvé československé peniaze, úrady museli prekonať niektoré prekážky. Okrem organizačných ťažkosti sa objavili aj technické prekážky. Po rozpade Rakúsko-Uhorska zdedil nový štát mincovňu v Kremnici. Do rúk štátu prešla 16.12.1918 bez strojov a bez materiálu na razenie mincí. Do dejín sa dostal dvadsaťhaliernik z roku 1921, ktorý sa ako prvý razil v Kremnici. Tlačiarne bankoviek nemohli vytlačiť v krátkom čase väčšie množstvo bankoviek. Prvá emisia bankoviek a mincí začala obiehať trošku nieskôr. Tisíckorunu z roku 1919 vytlačili v Amerike, lebo u nás neboli technické podmienky na výrobu vyšších nominálov. Napriek úskaliam a ťažkostiam boli nové československé bankovky obľúbené a splnili svoje poslanie v peňažnom obehu.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.