desaťkoruna s dátumom 2. 1. 1904. Desaťkoruna na snímke je typickou rakúsko-uhorskou štátovkou už na prvý pohľad. Farebne je ladená do fialova, na prvý pohľad nepôsobí veľmi dobrým dojmom. Výtvarný návrh vyhotovil Jozef Pfeipffer, rytecké práce František Schinbröck. Pre papierové platidlá monarchie sú typické podpisy. Na desaťkorune sú ťažko čitateľné podpisy Ignáca Schreibera, Leona Bilinského a Jozefa Prangera. Štátovka sa dostala do obehu ešte v období monarchie 25. 2. 1905. Nikto vtedy nepredpokladal, že bude obiehať aj v nástupníckych štátoch. Na území Československa obiehala ako provizórium od 28. 10. 1918 do 9. 3. 1919. Po stiahnutí z obehu ju nahradila desaťkorunová štátovka z roku 1919, ktorú navrhol Alfonz Mucha.
Platidlá z monarchie platili iba dočasne, poprední umelci robili návrhy na nové bankovky a mince. Prvé československé papierové platidlá boli vydané v roku 1919. Štátovky prvej emisie nominálnych hodnôt 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 a 5000 korún prvej emisie sú označené dátumom 15. 4. 1919. Na každej štátovke dominuje podpis vtedajšieho ministra financií Dr. Aloisa Rašína. Štátovky prvej emisie sú vzácne a vyhľadávané. Sú navrhnuté v secesnom štýle. Najbežnejšou je jednokorunová štátovka, najvzácnejšou je päťtisíckoruna. Prvé štátovky boli po výtvarnej stránke veľmi jednoduché, nebol problém ich falšovať. Domáci a zahraniční falšovatelia túto situáciu využívali, cieľom zahraničia bolo ničiť národné hospodárstvo novovzniknutej ČSR.
Desaťkoruna na snímke je rakúsko-uhorskou štátovkou, napriek tomu patrí do skupiny platidiel, ktoré obiehali na území Československa. Desaťkoruna je súčasťou vývoja papierových peňazí na našom území. Na zberateľskom trhu sa vyskytuje bežne. Platidlá, ktoré obiehali na začiatku 19. storočia, patria medzi vzácnejšie. Sú známe viaceré varianty s kolkom, prípadne pretlačou niektorého z nástupníckych štátov. Zberateľská hodnota závisí od druhu kolku, prípadne pretlače. Štátovka s pretlačou býva vzácnejšia v porovnaní s platidlom bez pretlače.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.