jednotlivé výrazové prostriedky sa využívajú na ovplyvňovanie psychického stavu pacienta. Úlohu tu zohráva aj vzájomná komunikácia pri tanci. Väčšinou nejde o tanec v pravom slova zmysle alebo o tanečné žánre, ale skôr o liečbu hudbou a pohybom, v ktorej sú použité tanečné prvky.
Pri tanci sa zdôrazňuje princíp pôsobenia dvojíc protikladov: hore - dolu, vpravo - vľavo, vpredu - vzadu. Pri každom telesnom pohybe sa jedna skupina svalov naťahuje a druhá rozťahuje. Cítiť vedome aj ten najjednoduchší pohyb znamená okúsiť vzájomný vzťah protikladov. Jednostranné psychologické postoje sa takto prejavia a môžu skúmať na telesnej úrovni.
Tanečný pohyb spĺňa dva psychologické ciele. Prvým je pohyb ako prostriedok vyjadrenia, výrazu (expresia). Druhý sa využije na vyvolanie emócie - to je pohyb ako prostriedok impresie. Pohybový proces vytvára most medzi vnútorným a vonkajším svetom, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú. Expresia a impresia teda môžu vytvoriť plynulý dvojsmerný prúd, ktorý vedie k novej integrácii človeka.
Pri tanci sa využíva rytmus, čas a priestor. Jednou z foriem je skupinový tanec. Poskytuje citový aj fyzický zážitok zároveň. Prostredie, hudba, vzťahy s ostatnými ľuďmi sa pri tanci kombinujú a vedú k určitej forme komunikácie.
Tanec je vhodný nielen ako pomocný prostriedok pri liečbe mnohých duševných porúch, ale aj ako prevencia pre všetkých tých, ktorí sa snažia o lepšiu komunikáciu so svetom, či lepšie porozumenie seba samého a udržanie si dobrého zdravia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.