posiatej ostňami. Hlbiny obývajú bizarné ryby s obrovskými hlavami a papuľami... V teplých moriach sú rozšírené mečiarovité ryby, hornú čeľusť majú vytiahnutú do dlhého mečovitého bodca. Bodcom pri rýchlom plávaní rozrážajú vodu. Na rýchly pohyb sa prispôsobili aj torpédovitým tvarom tela. Sú pravdepodobne najrýchlejšími plavcami vôbec, krátkodobo vyvinú tempo 80, niektoré až 100 km/h. Dokážu dostihnúť každú korisť, rybu či kalmara, uniknúť nebezpečnému žralokovi.
Do čeľade mečiarovitých patria rody mečiar, marlín a plachetník. Rozlíšime ich podľa chrbtovej plutvy. Tá je pri mečiaroch kosákovitá, podobná ako u delfínov. Marlíny majú chrbtovú plutvu vpredu ysokú, trojuholníkovitú, vzadu zníženú na úzky lem. Najväčšiu chrbtovú plutvu majú plachetníky, skutočne pripomínajúcu rozstrapatenú lodnú plachtu alebo vejár.
Mečiar obyčajný (Xiphias gladius) má vôbec najdlhší meč vo svojej čeľadi, meria až 1,5 metra, kým telo dorastá do dĺžky 3 - 5 metrov. Mečom dokáže prebodnúť drevenú dosku až 10 cm hrubú, boli hlásené prípady, že prerazil drevenú stenu člna. Nie je však známe, že by napadol človeka vo vode. Meč má na priereze plochý ako skutočný meč, marlíny a plachetníky ho majú okrúhly. Mečiar sa združuje na voľnom mori, keď pláva pri hladine chrbtová plutva mu vyčnieva z vody. Rozšírený je vo všetkých teplých moriach. Dosahuje hmotnosť 20 - 400 kg. Trocha menší je mečiar krátkozobý. Žije v Červenom mori a Indickom oceáne. Mäso mečiara je kvalitné. Profesionálni rybári ho lovia harpúnami a do sietí, športoví rybári na návnadu vlečenú za loďou.
Marlíny (Makaira) sa na rozdiel od mečiara viac zdržiavajú v blízkosti pobrežia. Najväčším zástupcom je marlín modrý, ťažký až vyše 900 kg. Vyskytuje sa najmä pri brehoch Afriky. V Mexickom zálive je hojný marlín biely, váži iba 40 - 60 kg. Marlín pásavý a čierny sú rozšírené pri americkom tichomorskom pobreží; sú to veľké ryby s hmotnosťou do 700 kg.
Plachetníky (Istiophorus) dorastajú len do hmotnosti 30 - 50 kg. Sú pomerne hojné a vyhľadávané lovné ryby. Nápadné sú peknými dúhovými farbami s priečnymi pásikmi z drobných okrúhlych škvŕn po celom tele. Nezvyčajné sú tým, že plávajú v dvojiciach blízko pobrežia. Sú vynikajúci plavci. Pri plávaní veľkou rýchlosťou zložia vysokú chrbtovú plutvu do ryhy na chrbte, aby vo vode nekládla zbytočný odpor. V Tichomorí žije plachetník Greyov, v Atlantiku plachetník Belavý.
Mečiarovité ryby majú v mladosti normálny tvar hlavy. Predĺžená horná čeľusť - meč - sa im postupne vyvíja ako dorastajú.
Záverom ešte kuriozita. V Innsbrucku mali v kláštore skamenený jazyk draka, ktorý pravdepodobne doniesol niektorý účastník križiackej výpravy. Až keď sa zistilo, že v skutočnosti ide o lebku mečiara, venovali "dračí jazyk" miestnemu múzeu. Mečiarovu hlavu v našich múzeách nevystavujú, avšak majú ju uloženú v depozitári Národnej galérie odliatu z bronzu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.