zahraničných vecí absolvovali včera svoju prvú návštevu v Prešove. Navštívili kanceláriu Belgického Červeného Kríža (BČK), ktorá už od vlaňajšieho decembra sídli v lokalite Stará tehelňa. Pre tisíc obyvateľov nových nájomných bytov sa stali akýmsi symbolom či oporou v zmene životného štýlu.
Oficiálny zástupca BČK na Slovensku a koordinátor projektu ROMA 2000 Mgr. Peter Németh včera novinárom priblížil štruktúru projektu, ktorý má podrobne rozpracovaný program na obdobie dvoch rokov. Ak bude úspešný, je tu predpoklad, že sa predĺži o ďalšie dva roky. Pripomíname, že ide o jediný projekt v SR, ktorý zastrešuje BČK, ale podobné sa realizujú v Rumunsku, Srbsku a Bulharsku. Ich cieľovou skupinou sú výlučne rómske komunity.
"Projekt sa zameriava na tri oblasti. Na vzdelávanie v predškolskom veku, ale aj školskú prípravu, vrátane stredoškolskej. Momentálne do škôlky na Solivare dochádza 12 detí, ale postupne ju plánujeme rozšíriť pre 40 detí. Aplikovali sme model Nadácie pre rómske dieťa. To znamená, že predškolskú prípravu absolvuje dieťa aj rodič. Ďalšími oblasťami je zdravie a životné prostredie, ale aj sociálny program, vrátane záujmových aktivít," priblížil nám plány prvej fázy projektu hlavný koordinátor P. Németh.
Šesť mediátorov má rozdelené úlohy v jednotlivých oblastiach. Medzi iným pôjde aj o vytvorenie domových dôverníkov spomedzi obyvateľov. Plánujú tiež dostupnými prostriedkami vplývať na udržanie osobnej a bytovej hygieny, ale aj okolia. Ako sme sa počas našej návštevy presvedčili, bytový areál je neobvykle čistý, alebo dvory ešte zakrýva sneh a odpadky možno nie je vidieť. Inak už vyzerali schodištia, hoci sme stretli aj zametajúcich nájomníkov.
V ďalšej fáze plánujú organizovať kurzy varenia, šitia, ale aj iné rekvalifikačné kurzy a voľnočasové aktivity pre deti, mládež a dospelých.
"Zatiaľ sídlime v jednom z bytov, ale plánujeme urobiť rekonštrukciu jedného objektu, ktorý doteraz využívali stavbári. Tam vytvoríme komunitné centrum. Už sa nám hlásia ľudia s rôznymi profesiami, ktorí sú ochotní podieľať sa na rekonštrukcii bez nároku na odmenu," dodal.
Na novinársku otázku, či projekt podporila vláda a ako bude realizáciu projektu kontrolovať, veľvyslanec Belgického kráľovstva Francois del Marmol odpovedal:
"Belgický Červený Kríž predložil projekt vláde, a tá ho schválila. Nie som tu preto, aby som kontroloval použitie prostriedkov. To je vec vlády. Budem samozrejme žiadať informácie a správy od prešovského tímu ľudí. Dôverujem im a verím, že všetko, čo si naplánovali, zvládnu."
Ako sme sa dozvedeli, vláda prostredníctvom BČK vyčlenila na projekt ročne 7 až 10 miliónov korún. Medzi šiestimi mediátormi sú ľudia s bohatými skúsenosťami s komunitnou prácou, ako napríklad Edita Kovářová, ktorá vedie v Prešove aj na vidieku tri vzdelávacie centrá, Tibor Gábor a kňaz František Jeleň, ktorí vykonávali sociálnu prácu už na košickom Luniku IX, či Ján Orgován, ktorý bude realizovať zdravotnícke programy. Na margo pripomíname, že v pracovnom tíme sú obaja súrodenci splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity v SR Kláry Orgovánovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.