chladnom prostredí. Saunovanie priaznivo ovplyvňuje celý rad fyziologických funkcií organizmu, predovšetkým z hygienického, preventívneho i liečebného hľadiska. Je prostriedkom na udržiavanie duševnej kondície a vyrovnanosti.
Saunovanie má svoju psychológiu. Ide najmä o osobný vzťah človeka k tomuto spôsobu starostlivosti o zdravie a odpočinok. Sú ľudia, ktorí z najrôznejších dôvodov saunovanie odmietajú. Môže to byť ostych z nahoty, ďalej to môže byť obava o zdravie, strach zo srdcového zlyhania. Mnohí majú predstavu, že to ich organizmus zdravotne nevydrží. Je preto dôležité, aby sa každý, kto chce navštevovať saunu, najprv poradil so svojim lekárom. Takto sa splní prvá psychologická podmienka saunovania a to odstránenie strachu zo saunovania zo zdravotných dôvodov.
Ďalšou dôležitou psychologickou podmienkou saunovania je telesný pokoj a duševná pohoda počas saunovania. Pri saunovaní sa zásadne neponáhľame, vyžaduje si dosť času a s tým treba počítať. Správanie sa pri saunovaní musí byť tiché a pokojné. Pohyby majú byť nehlučné, aby sme nimi nerušili ostatných.
Sauna nie je miestom na diskusie a rušné debaty. Nie je ani miestom na duševné či sexuálne vzrušenie. Platí to nielen pre sauny verejné, ale aj súkromné. Sauna má byť miestom pokoja, prostriedkom na získanie pokojnej mysle, radostných pocitov a celkovej individuálnej relaxácie.
Saunovanie je dobrým prostriedkom na otužovanie tela i duše, preventívnym prostriedkom proti tučnote a jedným z vhodných relaxačných prostriedkov. Vytvára podmienky na kvalitnejší odpočinok, pomáha odstraňovať únavu, podráždenosť, a tým prispieva aj k zlepšeniu medziľudských vzťahov. Aj preto patrí k moderným technikám psychohygieny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.