guľatiny môžeme kúpiť hotové, ale pri zhotovovaní konkrétneho výrobku ich musíme rôzne skracovať a navzájom spájať.
O niektorých z týchto prác sme už písali v minulosti, dnes si povieme o ďalších spôsoboch opracovania drevených obrobkov.
Dlabanie
Pri zhotovovaní čapov, výdlabov alebo rozčapov, ktoré slúžia pri spájaní hranolov a lát, používame predovšetkým rôzne dláta, teslice, prípadne píly. Výdlab sa najprv nakreslí na drevo šablónou alebo uholníkom. Ak výdlab prechádza celou hrúbkou dreva, nakreslíme ho obojstranne.
Dlabané drevo podložíme a dobre upevníme. Dláto vedieme do rezu tlakom ruky alebo údermi drevenej kyjaničky. Kyjaničku uprednostníme pred kladivom, ktorým by sme mohli poškodiť rukoväť dláta. Dláto nasadíme pri ryske kolmej na vlákna aby sa drevo nerozštiepilo, zbrúsenou hranou ostria dovnútra výdlabu. Ostrie neosadíme presne na rysku, pretože zásek sa po niekoľkých úderoch kyjaničky rozšíri.
Dláto zarazíme do hĺbky asi 5 až 8 mm. To isté urobíme na náprotivnej strane výdlabu, pokračujeme zásekmi v smere vlákien, avšak najviac do hĺbky priečnych zásekov. Po vláknach vniká dláto ľahšie do dreva, preto tento smer vyžaduje ľahšie údery. Drevo z výdlabu odstránime vypáčením pomocou dláta. Odoberáme vždy tenké triesky od stredu k obidvom zásekom naprieč vláknam. Celý postup opakujeme do požadovanej hĺbky, potom steny a dno záseku vyrovnáme dlátom. Pri zhotovovaní priechodného výdlabu najskôr dlabeme z jednej strany do polovice hrúbky dreva, potom výdlab dokončímez druhej strany, aby sa drevo na spodnej strane nevyštiepilo.
Rozčapy a výdlaby môžeme zhotoviť aj pomocou prevŕtaných otvorov elektrickou vŕtačkou, otvor dokončíme dlátom oveľa ľahšie.
Vŕtanie
Pri práci s drevom často potrebujeme valcovité otvory, ktoré dosiahneme vŕtaním. Začneme tým, že na dreve vyznačíme stred budúceho otvoru, materiál podložíme odpadovým drevom, aby sme pri náhlom nechcenom prevŕtaní na druhú stranu nepoškodili stôl. Menšie kusy musíme upnúť, aby sa pri vŕtaní neotáčali, vrták príslušného priemeru vedieme kolmo. Najbežnejšia je dnes elektrická vŕtačka, ktorá tvorí bežnú súčasť domácej dielne. Práca bude omnoho presnejšia, ak máme na vŕtačku aj stojan.
Otvory cez celú hrúbku dreva robíme tak, že vrták nasadíme na vyznačený stred a vrtáme kým hrot neprenikne na druhú stranu. Potom drevo otočíme a z opačnej strany otvor dokončíme. Predídeme tak vytrhnutiu triesok z okraja otvoru. Niektoré vŕtačky majú aj zarážku, tenkú kovovovú tyčku, ktorá sa dá posúvať na boku vŕtačky a tak možno nastaviť hĺbku prieniku vrtáka do materiálu. Je to výhodné najmä pri zhotovení viacerých rovnakých otvorov do jedného kusa dreva. Väčšie plytké otvory v pozdĺžnom dreve sa vŕtajú lopatkovitými vrtákmi rôznych priemerov.
Tesanie, štiepanie, sekanie
Oproti minulosti, keď bolo tesárske remeslo rozšírené, sa s ručným opracovaním kmeňa stretávame zriedka. Predsa však používame sekeru na zhotovenie hrotov kolov, pri štiepaní dosiek alebo palivového dreva.
Štiepanie je delenie dreva v rovnobežnom smere s vláknami dreva. Štiepaním sa drevo nedá rozdeliť presne. Menšie klátiky rozdelíme sekerou, na väčšie polená potrebujeme aj štiepacie kliny. Takéto činnosti môžeme využiť napr. pri zhotovovaní záhradného nábytku a pod. Polená sa bežne štiepajú na ležato tak, že do oblej hrany a čelnej plochy polena zatlčieme pod 45° uhlom klin, ktorý drevo roztrhne.
Rašpľovanie a pilovanie
Hrany dreva a oblé plochy, ako aj nepravidelné obrobky sa nahrubo opracovávajú rašpľou. Rašpľa je kovový nástroj v drevenej násadke podobný pilníku. Môže byť plochá, polkruhová alebo s kruhovým prierezom, na jej povrchu sú v pravidelných odstupoch zaseknuté zuby, ktoé pri pohybe po dreve z neho vytrhávajú malé triesočky. Rašpľuje sa šikmo cez vlákna a záber je pri pohybe vpred. Rašpľu pri práci držíme obidvoma rukami, jednou rukou držíme násadu, dlaňou druhej ruky tlačíme na nástroj zhora.
Podobne držíme aj väčší pilník, ktorý používame na vyhladenie dreva. Celou plochou pilníka zaberáme v smere vlákien dreva. Ďalšie hladenie, ktorým robíme konečnú úpravu, robíme brúsnymi papiermi s rôznou veľkosťou zrna. Začíname drsnejšími, postupne ich meníme za jemnejšie.
Jestvuje ešte veľa spôsobov opracovania dreva, ku ktorým patrí hobľovanie a zarovnávanie, frézovanie, sústruženie, vyžadujú si však náročnejšie vybavenie dielne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.