Madagaskare a Zanzibare.
Botanický popis: Muškátovník vonný (Myristica fragans) patrí do rovnomennej čeľade muškátovníkovitých. Dekoratívny strom až 16 metrov vysoký s kužeľovitou korunou a striedavými, krátko rapíkatými kožovitými listami má vajcovitú čepeľ ktorá je ostro špicatá. Drobné prašníkové kvety sú zostavené v úžľabných hroznách, piestikové vyrastajú spravidla jednotlivo. Plod je kôstkovica na povrchu hladká, okrovo žltá s červenkastým nádychom. Dužina v čase zrelosti puká a obnažuje semeno pokryté chrupavkovitým, jasno červeným mieškom, rozdeleným na úzke prúžky.
Obsahové látky: Drogou sú semená majúce 6 - 8 percent silice bohatej na fenylpropany s hlavným podielom myristicinu, ďalej je prítomný eugenol a safrol, monoterpenný limonen, p-cymen, pincin a tiež 25 až 35 percent oleja.
K čomu sa užíva: Droga je vhodná pri bolestiach a napätí brucha, nafukovaní, nevoľnosti u detí, dyzentérii, nedostatočnom vstrebávaní v tenkom čreve, nespavosti, zástave močenia a pri zápale slinivky brušnej. Podporuje chuť k jedlu, zlepšuje odchod črevných plynov, zabraňuje zvracaniu a pôsobí protizápalovo. Užíva sa vo forme prášku alebo tabliet v množstve 250 až 500 mg raz až dvakrát denne na lačno. Nesmie sa užívať v tehotenstve.
Muškátovník ako korenie: Miešok o semenom muškátovníka sa strháva, suší a keď zožltne do zlata prichádza do obchodu ako tzv. macis, čiže "muškátový kvet". Vlastné semeno kryje ešte tvrdé osemenenie, po odstránení ktorého ostane vlastné bledošedé mramorové "jadro" so sieťovaným povrchom, nazývané "muškátový orech". Vo väčšom množstve však majú semená narkotické účinky s príznakmi narkózy, delíria a niektorých motorických stimulácií, čo je zásluha myristicínu.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.