obyčajnej žiarovky, je schopná usporiť 70 80 % elektrickej energie a má niekoľkonásobne dlhšiu životnosť. Úsporných žiariviek existuje mnoho typov a mnohé z nich sa dajú použiť už do existujúcich žiarovkových objímok. Úsporná žiarivka patrí do skupiny nízkotlakových ortuťových výbojových svetelných zdrojov.
Zatiaľ čo klasická žiarovka funguje na princípe rozžeraveného wolframového vlákna (odtiaľ jej názov žiarovka), ktorá z 92 % vyžaruje teplo a z 8 % svetlo, úsporná žiarivka pracuje na princípe elektrického výboja v parách ortuti. Energia uvoľnená pri výboji sa na luminofore (biela hmota nanesená na vnútornej strane trubice) premení na svetlo. Vďaka tomuto princípu vzniku svetla a vďaka použitiu moderných elektronických predradníkov sa takmer u všetkých úsporných žiariviek, v porovnaní s klasickou žiarovkou, dosahuje štyri až päťkrát vyššia produkcia svetla na 1 Watt príkonu. Ako je patrné už z názvov: úsporná žiarivka je predurčená skôr na svietenie, zatiaľ čo jej konkurent žiarovka skôr na vykurovanie.
Úsporné kompaktné žiarivky boli po prvý raz predstavené firmou Phlips v roku 1980. Do jedného celku je spojená žiarivka a elektronický predradník. Používame ich úplne rovnako ako klasické žiarovky. Fungujú na princípe elektrického výboja v parách ortuti, pri ktorom vzniká ultrafialové žiarenie, ktoré je následne vo vrstve luminoforu nanesené na vnútornú stenu trubice transformované na svetlo. Kompaktná žiarivka ja asi 4 5-krát účinnejšia než klasická žiarovka, t. j. že usporí až 80 % energie pri rovnakej hladine osvetlenia. Naviac si spotrebiteľ môže vybrať z niekoľkých "farieb" svetla od teplej bielej (ako klasická žiarovka 2 700K) cez studenú bielu (teplota chromatičnosti 4 000 K) po mierne namodralý denný odtieň (teplota chromatičnosti 6 000 K).
Elektronický predradník tiež odstránil problém zníženia životnosti na závislosti od častého zapínania. Kompaktnej žiarivke s elektronickým predradníkom časté zapínanie nevadí. Vďaka použitiu elektronického predradníka tiež odpadol problém "starých" žiariviek spojený s nepríjemným blikaním, charakteristickým pre staršie typy lineárnych žiariviek s indukčným predradníkom. Životnosť kompaktných žiariviek sa pohybuje v širokom rozpätí u značkových výrobkov dosahuje 6 až 15 tisíc hodín, t. j. približne 5 až 15 rokov prevádzky pri troch hodinách svietenia denne (teda 6 až 15-krát dlhšie než obyčajná žiarovka).
U kompaktnej žiarivky musíme však rátať s pomalším nábehom na plný svetelný výkon. U výrobkov nesúcich logo ELI (zelený list so zástrčkou) je zaručený nábeh na 75 % výkonu do 100 sekúnd. V porovnaní s klasickou žiarovkou musíme u úspornej žiarivky rátať aj s o niečo väčšími rozmermi svietiacej časti, čo ale u väčšiny svietidiel nie je zásadný problém. Musíme však dbať, aby úsporná žiarivka veľmi nepresahovala okraj svietidla a nedochádzalo tak k oslneniu. Existujú ale aj úsporné žiarivky, väčšinou hruškovitého alebo guľovitého tvaru, ktoré môžu byť použité aj na miestach, kde je žiarivka odkrytá a aj napriek tomu k oslneniu nedochádza.
(ji)
Foto: archív
Zo žiarivky vyretušovať PHILIPS!!!!!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.