vnútra Ivan Šimko potom, čo ďalší policajt z Banskobystrického kraja zavinil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu, pri ktorej prišiel ďalší človek o život, avšak policajt z miesta nehody ušiel.
Podľa informácie nášho denníka v tejto chvíli Policajné Prezídium preveruje dopravné nehody spôsobené policajtmi od roku 1998 a to v službe i mimo nej. Nás v tejto súvislosti zaujímalo, ako táto situácia vyzerá v regióne Zemplína v ostatných dvoch rokoch a aké opatrenia, okrem uložených ministrom vnútra, OR PZ prijali na zamedzenie požívania alkoholu medzi policajtmi.
Podľa informácie riaditeľa OR PZ v Michalovciach plk. Milana Gavroňa, kontrole požívania alkoholu v policajnom zbore venovali zvýšenú pozornosť už aj v minulých rokoch, preto táto štatistika je pre nich vcelku pozitívna. Za obidva roky došlo iba k jednej dopravnej nehode spôsobenej policajtom pod vplyvom alkoholu. „Aj keď sa tak stalo v čase jeho osobného voľna a pri nehode nebol nikto zranený, pretože dychová skúška preukázala 2,10 promile alkoholu v dychu, hneď na druhý deň bol zo služieb polície uvoľnený. Okrem toho, v priestupkovom konaní mu bola uložená pokuta 6-tisíc korún a zákaz viesť motorové vozidlo na dobu 14 mesiacov," komentuje udalosť riaditeľ. Dodáva, že okrem úloh, uložených rozkazom prezidenta PZ, na každom pracovisku OR PZ už prebehlo preškoľovanie rozkazov a nariadení k dopravnej problematike, bola zvýšená kontrolná činnosť nadriadených funkcionárov na požívanie alkoholických nápojov u podriadených počas služby i mimo nej.
Štatisticky podobná situácia je aj v okrese Trebišov. Tam za ostatné dva roky policajt pod vplyvom alkoholu spôsobil jednu dopravnú nehodu, za ktorú mu uložili disciplinárne opatrenie a to zníženie služobného platu o 15 percent po dobu troch mesiacov a zákaz viesť motorové vozidlo na jeden rok. Podľa informácie hovorcu OR PZ, 39-ročný policajt tamojšieho OO PZ pri vchádzaní medzi dve motorové vozidlá, v úmysle zaparkovať, narazil prednou časťou do iného tam stojaceho vozidla. K zraneniu osôb nedošlo, ale pri dychovej skúške „nafúkal" vyše 2 promile. Vzhľadom na opatrenia proti alkoholu v policajnom zbore, Trebišovčania ešte zosilnia pravidelné a námatkové kontroly podriadených, ako aj dychové skúšky na alkohol. Každé porušenie interných predpisov budú rozoberať na služobných poradách, čím tiež chcú predísť podobným konaniam.
Zvýšenú pozornosť kontrolám policajtov pri riadení motorových vozidiel v službe i mimo nej budú venovať aj v OR PZ v Humennom. Kontroly budú však smerovať aj na požívanie alkoholických nápojov pred nástupom na výkon služby, v jej priebehu, vo dne i v noci, peších hliadok i motorizovaných. Podľa informácie policajného hovorcu OR PZ, sprísnené kontroly sa týkajú nielen dopravnej nehodovosti, ale celého výkonu služby, čiže aj ostatných policajtov, zaradených v rôznych službách OR PZ. V rokoch 2000 a 2001 nebol v okresoch horného Zemplína zaznamenaný ani jeden prípad dopravnej nehody, ktorú by zavinil policajt pod vplyvom alkoholu.
Podľa rozkazu ministra Ivana Šimka, všetci bezprostrední nadriadení musia do konca januára preveriť svojich podriadených tak, aby zistili, do akej miery majú sklom požívať alkoholické nápoje. Pokiaľ také prípady odhalia, musia ich vyhodnotiť ako nespôsobilých služby v PZ. Ak budú delikty policajtov pod vplyvom alkoholu pokračovať a ich nadriadení už budú garantovať ich spôsobilosť, minister vyvodí osobnú zodpovednosť aj voči nadriadeným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.