pracovníčky z roka na rok pribúda. "Podnetov v ktorých riešime týranie detí v rodinách je veľmi veľa. Najčastejšie nás informuje škola a polícia, ale do kancelárie prichádzajú aj susedia, ktorých znepokojuje dlhotrvajúci plač dieťaťa vo vedľajšom byte. Dostávame aj anonymné informácie. Stretli sme sa aj s tým, že Rómka z osady nám prišla nahlásiť, že jej suseda sa o dieťa nestará, tak ako má," hovorí sociálna pracovníčka, ktorá si želala ostať v anonymite. Niektoré zachytené prípady týrania detí v okrese Kežmarok sú doslova varujúce. Jeden nemenovaný otec rodiny skončil vo vyšetrovacej väzbe. Príčiny takéhoto konania sú jednoznačné. Alkohol a narastajúca sociálna neistota.
Špecifickými sa stali rómske osady. Jedna z kurátoriek hovorí, že každé dieťa, ktoré v vyrastá v osade, býva v špinavej búde bez okien a teplej tečúcej vody a behá v mraze bosé možno považovať za týrané.
Kurátorky sa sťažujú najmä na zdĺhavosť celého procesu riešenia vzniknutej situácie. "Anonym mi síce povie o tom, že niekde je problém s matkou, alebo otcom, ale keď príde na lámanie chleba, svedčiť nepríde. Stalo sa nám, že aj nemocnica odmietne spolupracovať. Väčšina konaní sa skončí u nás na priestupkovom. Málokedy skončí podľa našich predstáv," tvrdí náš zdroj.
Nárast "klientely" registrujú aj v okrese Stará Ľubovňa. Tu však našťastie doteraz nezaznamenali prípad týrania, ktorý by sa klasifikoval, ako trestný čin. Násilie páchané na deťoch, respektíve zanedbanie výživy sa však vyskytuje aj v tomto regióne. "S rodinou komunikujeme. Pokiaľ je to možné, snažíme sa vždy o to, aby dieťa ostalo v rodine. Umiestnenie dieťaťa v náhradnom zariadení, je posledným riešením," tvrdí Nataša Hlinková zo sociálneho oddelenia Okresného úradu (OÚ) v Starej Ľubovni. Kritické je podľa nej obdobie na sklonku roka, medzi sviatkami.
Pribúdanie prípadov týrania detí spôsobuje, že sociálne pracovníčky sú zavalené prácou a jednoducho nestíhajú. Na okresných úradoch sú ich počty minimálne. Z každým prípadom sa treba veľmi konkrétne zaoberať. Pracovníčky sa navyše potrebujú dostať aj do terénu. Dôležité sú aj ich svedectvá na súde, i polícií. "Na oddelení sú dve ale potrebovali by sme najmenej ďalšie tri pracovníčky," uzavrel tému šéf sociálneho oddelenia OÚ v Kežmarku Bystrík Václav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.