ako tých, čo v skutočnosti Rómami sú. To prirodzene prináša problémy premietajúce sa do reálneho života.
"Počas minulého kalendárneho roku klesol počet osôb hlásiacich sa k rómskej národnosti, ktorí sa na okresnom úrade práce uchádzali o zamestnanie, na neuveriteľné číslo. Boli spolu štyria. Údaj je o to zaujímavejší, že v evidencii úradu práce priebežne figuruje okolo desaťtisíc nezamestnaných," povedala nám zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Poprade Danica Ďuricová.
Podľa našich informácií, konanie spomenutých ľudí je motivované obavou z možnej diskriminácie pri hľadaní si nového zamestnania. Na druhej strane však, ako uviedla zástupkyňa okresného prednostu, ak je počet nezamestnaných hlásiacich sa k rómskej národnosti taký nízky, len veľmi ťažko sa potom robia rozvojové programy pre ľudí, ktorí vlastne neexistujú. Ku koncu uplynulého roku v rámci Popradského okresu stúpol počet takýchto osôb v evidencii úradu práce zo štyroch na 27.
Príčina tohto stavu je prozaická. "Po nedávnej afére s označovaním rómskych spoluobčanov "erkom" začal platiť zákon, podľa ktorého nie je možné bez súhlasu každej evidovanej osoby uvádzať jej národnosť. A tak sa stalo súčasťou každodenného života, že drvivá väčšina Rómov uvádza v dotazníkoch slovenskú národnosť. Výsledkom je, že ku koncu roku 2001 sme mali v evidencii len 63 ľudí hlásiacich sa k rómskej národnosti z celkového počtu približne 3600 evidovaných nezamestnaných," povedala nám riaditeľka Okresného úradu práce v Starej Ľubovni Anna Aftanasová. Podľa jej slov, nie je to dávno, čo ich bolo približne 1300.
Ako uviedla ďalej, v zmysle dnes platnej legislatívy nie je možné nahlas vysloviť ani odhad, koľko Rómov je vlastne bez práce. Starostovia obcí s vyššou koncentráciou takéhoto obyvateľstva však uvádzajú, že ich miera nezamestnanosti sa blíži k absolútnej hodnote sto percent. "Ak nevieme kvantifikovať počet, ťažko je potom niečo urobiť pre týchto ľudí," dodala riaditeľka úradu práce.
O niečo reálnejšie i keď stále značne poddimenzovaný údaj sa nám podaril zistiť v Kežmarku. Tu figuruje v evidencii ľudí bez práce spolu 1921 osôb hlásiacich sa k rómskej národnosti. Vzhľadom na celkový počet bezmála 10,5 tisíc registrovaných nezamestnaných je to však stále málo. Starší spomedzi tamojších pracovníkov úradu práce hovoria, že predčasom podiel Rómov na celkovej nezamestnanosti v rámci Kežmarského okresu predstavoval až 47 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.