Korzár logo Korzár

Ušla sa mimovládnym organizáciám iba obhryzená kosť od štátu?

Spišská Nová Ves - S cieľom riešiť konkrétne problémy bezprostredného okolia, nájsť prostriedky na ich vyriešenie vznikajú na Slovensku, hlavne

záverom 20. storočia mimovládne organizácie, inak nazývané aj tretí alebo občiansky sektor.

V Spišskonovoveskom okrese pôsobí 40 organizácií tohto druhu. Na jednej strane je teda štát so svojimi inštitúciami, na druhej zase občianska spoločnosť so svojimi neštátnymi združeniami. Vzhľadom k tomu, že štátna moc sa nemôže zaoberať všetkými problémami v spoločnosti, vytvára priestor aj občianskym organizáciám. V duchu tejto filozofie slovenský parlament prijal zákon, podľa ktorého môže každý zamestnaný občan alebo živnostník v roku 2002 venovať jedno percento zo svojej dane. Tá inak ide na konto štátu, akejkoľvek mimovládnej organizácií. O konkrétnom napĺňaní tohto zákona v praxi sa rozprávalo na predvčerajšom pracovnom stretnutí mimovládnych organizácií a vedenia Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skôr, než však spomínané peniaze poputujú na konto mimovládnych organizácií, tretí sektor aj samotných daňovníkov čaká reťaz byrokratických úkonov. Do konca tohto mesiaca sa totiž občianske organizácie musia zaregistrovať u notára a zároveň predložiť potvrdenie od národného úradu práce, sociálnej a zdravotnej poisťovne, že nemajú voči nim žiadne záväzky. Do 15. februára bude potom následovne na internete a daňových úradoch zverejnený zoznam mimovládnych organizácií, na konto ktorých môžu občania posielať jedno percento zo svojej dane. Táto notárska návšteva a všetky náležitosti s ňou súvisiace vyjdú jednu mimovládnu organizáciu asi na 1 500 korún.

Od určitého podielu papierovania nebude ušetrený ani samotný darca. Ten bude musieť totiž v učtárni na svojom pracovisku odovzdať písomné prehlásenie, ktorej konkrétnej občianskej organizácií mieni odviesť jedno percento so svojej dane. "Toto gesto je iba podhodená obhryzená kosť od štátu smerom ku mimovládnym organizáciám. Svedectvom toho sú napríklad vysoké notárske poplatky. Ich návratnosť je minimálna. V našom regióne sú priemerné mzdy veľmi nízke a jedna mimovládna organizácia potrebuje doslova zohnať približne 25 darcov, aby sa jej tieto náklady vrátili," povedal svoj názor František Divok zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho ďalších slov tretí sektor už asi osem rokov bojuje o to, aby príspevok na ich konto putoval vo výške päť percent z dane. Jedno percento je síce podľa neho prejavom dobrej vôle zo strany štátu, ale pri tom množstve mimovládnych organizácií a výške poplatku sú tieto darované peniaze nedostačujúce. "Do toho je treba samozrejme zarátať aj propagačnú kampaň. Pomocou nej si totiž jednotlivé mimovládne organizácie musia získať darcov. Kampaň tiež stojí peniaze," dodal F. Divok.

"Každý štartujúci projekt je sprevádzaný problémami. V susednom Maďarsku sa tento projekt propagoval tri roky. V tomto roku je to poľa zákona jedno percento z daní, ktoré pôjde na konto mimovládnych organizácií, v budúcnosti bude možno štátna vôľa ústretovejšia a spomínané percento sa snáď zvýši," zaujal stanovisko aj prednosta Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi Juraj Beňa.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia štátnej aj občianskej sféry sa na tomto stretnutí zhodli však na jednom. V tomto projekte je totiž najhlavnejší jeden faktor, a to dobrá vôľa fyzických osôb a živnostníkov prispieť zo svojej dane na konto ľubovoľnej mimovládnej organizácie. Dôležitou súčasťou je aj samotná osveta, pretože mnoho Slovákov nerozumie presne systému odvodu. Spomínané jedno percento je totiž iba podmnožinou dane, ktorá ide štátu. To znamená, že štát sa vzdáva peňažnej sumy v dobro mimovládnych organizácií. Táto skutočnosť ešte nie je mnohým potencionálnym darcom známa a myslia si, že peniaze, ktoré darujú tretiemu sektoru je suma naviac, okliešťujúca ich plat.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 027
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 858
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 550
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 632
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 569
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 641
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu