J&T, Penta Group a Istrokapitál. Nákup akcií a predkupného práva na ne včera oficiálne potvrdili zástupcovia J&T aj Penty.
Úrad pre finančný trh nedávno pozastavil tento obchod, ale ak ho opäť uvoľní, bude J&T ovládať desať a Penta takmer osem percent VSŽ. Na účte Istrokapitálu by sa malo objaviť okolo sedem percent akcií VSŽ. Ani jedna z týchto firiem nepovažuje dodatočné zrušenie obchodu za reálne.
J&T, Penta a Istrokapitál sú označované na Slovensku za finančných žralokov. Ich spoločný podiel v železiarňach by mal v budúcnosti dosiahnuť 25 percent a svoje investície neoznačujú za krátkodobé. U. S. Steel, ktorý je s rovnakým podielom najväčším akcionárom VSŽ, sa necíti byť ohrozený. "Sme pripravení ich rešpektovať a spolupracovať s nimi," povedal šéf U. S. Steel John H. Goodish.
Predaj akcií VSŽ dostal v posledných dňoch aj politický podtón a minister hospodárva Ľubomír Harach sa dostal pod tlak médií, opozície a niektorých členov koalície. Minister totiž súhlasil s obchodom, z ktorého profitoval súkromný Stredoeurópsky maklérsky dom na úkor štátu. Na druhej strane táto spoločnosť vtedy ponúkla na trhu najvýhodnejšiu cenu, keďže samotné VSŽ to nestihli.
Penta Group i spoločnosť J&T nakúpili akcie VSŽ a opcie na ne drahšie, ako ich pred niekoľkými dňami predal štátny Transpetrol. Ich predstavitelia však priznali, že v deň medializovaného predaja ponúkali na burze menej ako súkromný Stredoeurópsky maklérsky dom. "Od Stredoeurópskeho maklérskeho domu sme kúpili dve percentá akcií VSŽ a teraz sme vo finále rokovaní o ďalších piatich," povedal Patrik Tkáč, jeden zo spoločníkov J&T. Táto firma okrem toho ovláda ďalšie tri percentá v železiarňach cez Reštitučný investičný fond, kde má majoritu.
Na otázku, koľko zaplatilo J&T za jednu akciu, Tkáč odpovedal: "Trochu viac ako 160 korún." Dodal však, že pred Vianocami, keď Transpetrol predával akcie na burze, bola ponuka J&T nižšia. "Naši ľudia sedeli za monitormi dva týždne a mali od nás jasný príkaz - ponúknuť najviac 140 korún, čo aj urobili."
Podobne opisuje udalosti z 21. decembra aj Jaroslav Haščák z Penta Group. "Vtedy sme neuspeli. V deň predaja boli na trhu okrem nás štyri ďalšie dopyty. My sme za jednu akciu dávali 150 korún." Penta nakoniec získala predkupné právo na akcie VSŽ od Poštovej banky za cenu "medzi 160 a 200 korunami". Poštová banka kúpila akcie od Stredoeurópskeho maklérskeho domu, ktorý ich kúpil od štátu po 160 korún za kus.
"Vyhlásiť obchod za neplatný môže len burza. Musí však preukázať, že Transpetrol alebo Stredoeurópsky maklérsky dom porušili pravidlá obchodovania, čo sa podľa nás v tomto prípade nestalo," tvrdí Haščák. Jeho vyjadrenie podporujú zatiaľ neurčité postoje Úradu pre finančný trh aj burzy.
Penta už dnes vlastní približne percento akcií VSŽ, po uvoľnení vyrovnania obchodov jej podiel vzrastie na osem percent. Angažovanosť Penty v železiarňach by však mala vzrásť ešte viac. "Veľmi vážne uvažujeme o povinnej ponuke odkúpiť akcie aj od ostatných akcionárov," povedal Haščák.
Ani jedna z týchto firiem nepovažuje investíciu do akcií VSŽ za krátkodobú. "V spoločnosti chceme zostať od troch do piatich rokov," tvrdí Penta. J&T sa bude snažiť na základe desaťpercentného vplyvu pretlačiť svojho človeka do výkonných orgánov železiarní.
Približne štyri percentá akcií zostávajú v portfóliu Poštovej banky. Keď vedenie banky dostalo rozhodnutie Úradu pre finančný trh, ktorý vyrovnanie decembrových obchodov s akciami VSŽ predbežne pozastavil, rozhodlo sa zastaviť uzatváranie všetkých obchodov s akciami VSŽ až do odvolania. "O ďalšom postupe a nakladaní s akciami VSŽ sa banka rozhodne podľa vývoja situácie na trhu," hovorí Marek Ilčin z Poštovej banky.
Autor: Tomáš VELECKÝ, kj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.