zákon o odpadoch, ktorý bol v tom istom roku i novelizovaný. Jeho novinkou, platnou od začiatku tohto roku, sú okrem iného povinné platby do Recyklačného fondu od výrobcov a dovozcov vymedzených desiatich komodít, ktorými sú opotrebované batérie a akumulátory, odpadové oleje, opotrebované pneumatiky, viacvrstvové kombinované materiály, elektronický šrot, plasty, žiarivky s obsahom ortuti, papier, sklo a vozidlá. Vďaka tomuto opatreniu sa tak očakáva príjem vo výške približne 1,2 miliardy korún, ktorý bude prerozdelený schváleným projektom predloženým v tomto polroku.
Ako hodnotí ministerskú prácu, schválenie spomínaného zákona a ďalšie uberanie sa ministra ŽP tretí sektor, zastúpený čo do odpadov najfundovanejšou Spoločnosťou priateľov Zeme (SPZ)?
"Nový zákon o odpadoch je nesporne pokrokom v legislatíve o ochrane životného prostredia a určite pomôže zlepšiť ochranu pred negatívnymi vplyvmi odpadového hospodárstva. Za veľký progres zákona musíme označiť už len zákaz PVC. Na druhej strane nestačí len zakázať, ale treba vypracovať štátnu koncepciu, postupnú náhradu tohto veľmi škodlivého plastu. Zákon tiež zatiaľ neprevzal celú legislatívu EÚ o nakladaní s odpadmi. Chýbajú v ňom niektoré veci v súvislosti s nebezpečnými odpadmi či obalová legislatíva," informoval nás koordinátor SPZ Ladislav Hegyi.
Novozavedený recyklačný fond je podľa ekológov takisto krokom vpred, pretože triedený zber a recyklácia sa na Slovensku doteraz nerozbehli práve z dôvodu nedostatku peňazí. "Konečne tak výrobcovia a dovozcovia výrobkov, z ktorých sa neskôr stanú odpady, za ne čiastočne berú na seba zodpovednosť. Recyklačný fond je neštátnym fondom, do ktorého si priemysel a z menšiny i ministerstvo deleguje svojich zástupcov, a aj keď k nemu máme pár výhrad, v zásade jeho zavedenie vítame," povedal Ladislav Hegyi. Ako dodáva, jednou z výhrad SPZ je absencia niektorých komodít, ako stavebná suť, kovy a isté druhy nebezpečných odpadov. Takisto chýba ekonomický nástroj na podporu kompostovania bioodpadov, čo je asi najvýraznejšia zložka komunálneho odpadu. Podarilo by sa tak do istej miery znevýhodniť skládky odpadov a zároveň by sa dali prostriedky zo skládkovacích daní využiť na podporu kompostovania.
Minister László Miklós označil za úspech aj tohtoročný rozpočet, v ktorom jeho rezortu pripadli viac ako 3 miliardy korún. Časť z peňazí by mala putovať na likvidáciu starých environmentálnych záťaží, ktorých je na Slovensku vyše 1 000. Ide o neriadené skládky, nefunkčné čistiarne odpadových vôd či staré haldy.
Podľa ekológov je však spomínaná čiastka stále nedostatočná. Zámer likvidácie ekologických záťaží považujú za nevyhnutný do istej miery, keďže v prípade nezabezpečených skládok môže ísť o únik škodlivých produktov, ktoré môžu byť potenciálnym rizikom pre zdravie ľudí. "Zdôrazniť by som však chcel potrebu prevencie, na ktorú by ministerstvo nemalo zabúdať, nestačí len riešiť následky. Pri takom prístupe budeme sanovať o desať rokov ďalšie ekologické záťaže," podotýka Laco Hegyi.
Ako sme sa dozvedeli ďalej, žiadať o dotáciu z Recyklačného fondu môžu obce, ktoré majú dokonca výhodu i pred firmami. Ak sa im totiž raz schváli projekt a podpíše sa zmluva, môžu si v budúcnosti nárokovať na tieto peniaze a obavy z ekonomickej nerentabilnosti triedeného zberu budú tak bezpredmetné. Začne sa teda s recykláciou a separáciou odpadu konečne i v Košiciach? "V tejto súvislosti sme už vyzvali kompetentných pracovníkov mesta Košice, aby bol včas pripravený kvalitný projekt triedeného zberu a v prvom polroku predložený pracovníkom Recyklačného fondu. Sme ochotní pri jeho vypracovávaní spolupracovať, zákon poznáme veľmi dobre, napokon, tri roky sme pracovali na jeho vzniku a pripomienkovaní. Ale nemôžeme suplovať prácu mesta, aktivita musí vyjsť z jeho strany," vysvetľuje L. Hegyi, pod ktorého vedením plánuje SPZ ďalej pracovať najmä na znížení odpadov z obalov formou záchrany vratných fliaš na Slovensku.
Okrem osvety a ataku výrobcov bude Spoločnosť priateľov Zeme pracovať na legislatíve, ktorá by reálne znižovala obalové odpady a tak i spotrebiteľské ceny produktov. Druhou prioritou ekológov je znižovanie produkcie toxických látok v ovzduší, najmä reálnou náhradou PVC čistejšími materiálmi a náhradou spaľovní priemyselných a nemocničných odpadov čistejšími alternatívami. Do tretice zostáva v záujme SPZ triedenie a kompostovanie bioodpadov, ktorému sa plánuje intenzívne venovať i tento rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.