postupnú delimitáciu, plneorganizované školy sa pripravujú na to, že budú vystupovať ako samostatné právne subjekty, predsa sa však šepká o istých obavách. Rezort školstva totiž roky riadili štátne inštitúcie podľa pokynov rezortného ministerstva, ale ako sa zachovajú starostovia v konkrétnych podmienkach, to nikto nevie predpokladať.
Všetko totiž záleží od spôsobu, akým preberú školstvo pod svoje krídla. Zamestnanci škôl netaja svoje obavy nad prepúšťaním už v jeseni. Keďže Odborový zväz (OZ) Pracovníkov školstva a vedy (PŠaV) doteraz vždy aktívne obhajoval ich práva, zaujímalo nás, či považujú obavy za opodstatnené. Oslovili sme preto predsedníčku Krajskej rady OZ PŠaV Annu Kizivatovú (na obr.). "Isté riziká tu sú. Všetko záleží od prípravy na odovzdanie už v týchto mesiacoch. Terajší zriaďovatelia musia so starostami komunikovať, získať si ich dôveru a uviesť ich do problematiky. Veď s riadením takýchto zariadení nemajú žiadne skúsenosti. Ak sa to nepripraví korektne, nevylučujem uvoľňovanie nepedagogických pracovníkov už koncom roka."
Môže sa to stať pri združovaní škôl a predškolských zariadení, prípadne premiestňovaní. Nie je žiadnym tajomstvom, že starostovia sa budú musieť pri svojich rozpočtoch správať predovšetkým ekonomicky a možno aj komerčne. Povedzme, že starostovia zlúčia materskú školu so základnou, odmietnu prevádzkovať dve kuchyne, aby ušetrili. Hoci pri delimitácii musia prevziať nielen majetok, ale aj všetky pracovné zmluvy zamestnancov v súčasnom stave, otázkou je, či a na ako dlho.
"Keby sme mali pokryť všetky školy s právnou subjektivitou ekonómkami a pamistkami, vznikla by potreba prijať ďalších osemnástich ľudí. Ak pre nich nedostaneme mzdy, tak si neviem predstaviť riešenie. Preto zatiaľ považujeme za rozumné, aby mzdy robili do 1. júna na okresnom úrade (OÚ). Dovtedy musíme nájsť spoločné riešenie. Nebudeme však súhlasiť s tým, aby sa prijali noví ľudia na úkor osobných príplatkov ostatných zamestnancov," uviedla v súvislosti s delimitáciou. Spomínaných 18 pracovníkov je mimo tých pamistiek, ktoré reálne na odbore školstva sú a budú delimitované na samosprávy spolu so mzdovými a prevádzkovými nákladmi.
Je tu však aj iné riziko. Ak tieto vyškolené sily prednosta OÚ nedelimituje povedzme mestu Prešov, ako zriaďovateľovi mestských škôl a jedální, môže sa stať, že v júli ich už odmietne s odôvodnením, že má dosť vlastných pracovníkov so znalosťou finančnej agendy. Ako sme sa dozvedeli, na prešovskej radnici má totiž vzniknúť samostatný odbor školstva, ktorý bude riadiť 95 zariadení v meste.
Faktom je aj to, že zákon o financovaní školstva je už schválený, ale chýba k nemu vykonávací predpis v súvislosti s normovaním práce pre nepedagogických zamestnancov. Aj tento predpis môže proces výrazne ovplyvniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.