Slávnostné aj preto, že na ňom akademici udelia titul Doctor honoris causa (Dr. h. c.) profesorovi Štátnej univerzity v Užhorode Dmitrovi Semakovi. Za účasti predstaviteľov diplomatického zboru, poslancov NR SR, zástupcov štátnej správy, samosprávy, ale aj cirkevných hodnostárov čestný titul prevezme z rúk rektora PU prof. Karola Feča.
Profil profesora Semaka, ktorý je zatiaľ pre laickú verejnosť len málo známou osobnosťou, nám poskytol prodekan Fakulty humanitných a prírodných vied PU pre vedecko-výskumnú a umeleckú činnosť Doc. René Matlovič. "Dmitro Semak pochádza z Poľska, ale v roku 1946 sa odsťahoval do Ternopoľskej oblasti na Ukrajine. Vyštudoval Fyzikálnu fakultu Štátnej univerzity v Užhorode. Kandidátom vied sa stal v roku 1968 a doktorom vied v 1989 roku. Medzitým päť rokov pôsobil ako dekan fakulty."
Vedecko-výskumné zameranie D. Semaka bolo, podľa Matlovičových slov, ovplyvnené výskumom fotoelektrektného stavu, pričom vypracoval originálnu metodiku na určenie parametrov záchytných centier metódou termostimulovaného prúdu vo fotoelektrektnom režime. Táto metodika bola schválená ako vynález. V ďalších rokoch sa zameral na štúdium fyzikálno-chemických vlastností polovodičov za účelom získania registračných médií. Dokázal, že nekryštalické chalkogénne materiály môžu byť využité na registráciu optickej informácie, na výrobu optických prvkov, videodiskov a ochranných prvkov informácie. Naviac, výsledky výskumu boli dotiahnuté do praktickej realizácie pri výrobe ochranných prvkov cenných papierov, dokladov, výrobkov a výrobných znakov.
Pripomíname, že profesor Semak je nielen autorom 11 vynálezov, ale výsledky svojich výskumov prezentoval vo viac ako 250 publikáciách. Jeho významný podiel pri bádateľskej činnosti a získaní originálnych poznatkov bol ocenený udelením Štátnej ceny Ukrajiny v oblasti vedy a techniky v roku 1989 a o osem rokov neskôr mu bol udelený čestný titul Zaslúžilý pracovník vedy a techniky.
Zaujímalo nás, kedy a pri akej príležitosti začal spolupracovať s PU. "Spolupráca trvá už tri desaťročia. Na prešovskej katedre fyziky pôsobil ako hosťujúci profesor. Spolu s našimi fyzikmi publikoval mnoho vedeckých prác a aktívne sa zúčastňoval aj vedeckých konferencií. Dodnes pôsobí ako konzultant. Prínos jeho osobnosti je aj v tom, že z jeho iniciatívy vznikla výmenná prax študentov. Získali tak možnosť absolvovať cvičenia z atómovej fyziky, pozorovania kozmických telies či dozvedieť sa niečo o pestovaní umelých diamantov," doplnil profil zaujímavého vedca R. Matlovič.
Netajil, že D. Semak prispel aj k vzniku spolupráce medzi pracoviskami iných vedných disciplín na Prešovskej univerzite a Štátnej univerzite v Užhorode. Akademická verejnosť ho teda považuje za priateľa a priaznivca PU a udelenie čestného titulu je vyvrcholením dlhoročných vzťahov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.