Burák teda so svojim názorom na výpočet týchto cien musí počkať do konca roka, kedy sa bude schvaľovať nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta o poplatkoch za zber, zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Poslanci boli v decembri pod časovým tlakom, pretože toto VZN museli prijať, aby podľa nového zákona mohlo platiť od nového roku, a najmä to sa podpísalo pod neprijatie pozmeňujúcich návrhov M. Buráka. Takže v Stropkove je od 1. januára stanovená sadzba za odpad vo výške 240 korún na osobu a na rok paušálne pre všetkých členov domácnosti.
V porovnaní s inými mestami to nie je príliš vysoká čiastka, ale M. Burákovi išlo skôr o inú filozofiu tvorby ceny: "Chcel som, aby v cene bolo odzrkadlené, že odpad produkujú domácnosti a počet jej členov nie je rozhodujúci. Napríklad štvorčlenná domácnosť nevyprodukuje dvakrát viac odpadu ako dvojčlenná domácnosť." Preto navrhol, aby sa sadzba 240 korún vzťahovala len na prvé dve osoby domácnosti a každá ďalšia osoba aby platila po 80 korún.
Podľa M. Buráka tvorí najväčšiu položku pri likvidácii odpadu jeho odvoz. Ten je nákladnejší pri odvoze odpadu od rodinných domov, než pri odvoze od bytových domov, kde sa koncentruje viac domácností. Preto ďalším jeho pozmeňovacím návrhom bolo, aby bola zachovaná sadzba na úrovni 240 korún pri prvých dvoch členoch domácnosti v bytových domoch a u členov domácnosti v rodinných domoch aby sa násobila 1,6-násobkom. Samozrejme, ďalší členovia domácnosti aj tu by platili len po 80 korún.
M. Buráka mrzí, že stropkovské VZN o odpadoch nezohľadňuje dlhotrvajúcu neprítomnosť niektorých členov domácnosti v mieste trvalého bydliska. Ide najmä o študentov a ľudí pracujúcich mimo okres, prípadne v zahraničí. "Napríklad môj syn študuje v Bratislave a tam má v internátnom poplatku zarátaný aj poplatok za odvoz odpadu. Lenže ja to isté zaňho musím zaplatiť aj doma, hoci je v Bratislave aj deväť mesiacov." M. Burák poukazuje, že takto diferencovane stanovili ceny za odvoz odpadu niektoré iné mestá. Priamo na zasadnutí MsZ, na ktorom bolo prerokované spomínané nariadenie, sa Metodovi Burákovi dostalo oponentúry v tom zmysle, že jeho pozmeňovacie návrhy nabúravajú celú pôvodnú koncepciu stanovenia cien a niet času na preratávanie čísiel, či by navrhované zmeny sadzieb pokryli náklady na likvidáciu odpadu.
Ako sme už spomínali, VZN o odpade muselo byť prijaté, aby mohlo platiť od nového roka. Pritom stanovenie cien bolo najtvrdším orieškom pri príprave tohto VZN a len k tomuto bodu sa najmenej trikrát zišla komisia stanovená primátorom mesta. "Vychádzal som z toho, že mestská organizácia Služba by nedostala menej peňazí na likvidáciu odpadu, ako dostavala doteraz. Oponujú mi tým, že majú veľa neplatičov a musia niekde tie peniaze dostať. Oni už teraz predpokladajú, že asi 20 percent obyvateľstva mesta nezaplatí a niekto to musí vyrovnať na úkor iných," mienil poslanec MsZ v Stropkove Metod Burák, ktorý svoju filozofiu tvorby cien za odpad môže predložiť pri schvaľovaní nového VZN na konci roka, kedy bude viac času na diskusiu.
Prístup M. Buráka ku stanoveniu cien za likvidáciu odpadu a priori neodmieta ani primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko (na obr.). Ale nenazdáva sa, že všetko je také čierne: "Nie je to celkom tak, že sme len vydelili potrebnú sumu počtom ekvivalentov. Počíta sa s tým, že mnoho ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v meste, ale sa v ňom po väčšinu roka nezdružujú, podá žiadosti o zľavu alebo odpustenie poplatku, pretože vo VZN je to umožnené. Samozrejme je určitá pravdepodobnosť, že nie všetci občania zaplatia za likvidáciu odpadu. Väčšinou sú to sociálne odkázaní ľudia, ktorí žijú na hranici životného minima a u nich v podstate nie je možná ani vymožiteľnosť práva. Existuje nebezpečenstvo, že 10 až 15 percent obyvateľov poplatok za odpad nezaplatí, ale ceny neboli stanovené tak, že sa robila rezerva, aby to za nich zaplatili ostatní. To nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.