môže zmeniť celý život. Našou krvou môžeme zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťaťu, pri urgentných operáciách môže byť rozhodujúcim faktorom. Rozhodli ste sa aj vy darovať krv, len neviete ako postupovať? V nasledujúcom príspevku sa dozviete viac o krvi, prostredníctvom rozhovoru s pani primárkou transfuziologického oddelenia MUDr. M. Jandošekovou, ktorá ochotne odpovedala na naše otázky.
Ak sa niekto rozhodne darovať krv, aké kritéria musí splniť, aby sa mohol stať darcom?
"Upustili sme od požiadavky, aby pacient od svojho všeobecného lekára priniesol potvrdenie, že je spôsobilý darovať krv. Dôležité je splnenie vekového limitu, čo znamená zavŕšenie 18 roku života a dobrý zdravotný stav. My si to samozrejme overujeme. Robíme laboratórne vyšetrenia, ktoré sú len screeningové (orientačné - pozn. red.), darca krvi musí vyplniť dotazník, kde odpovedá na otázky, ktoré ho už samé môžu vyradiť. Pýtame sa v ňom na prekonané choroby, sexuálnu orientáciu... atď. Predloží občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po prvom odbere mu my vystavíme darcovský preukaz, do ktorého sa mu budú zapisovať prípadné odbery."
Ako dlho trvá predodberové vyšetrenie?
"Veľmi krátko, pretože krvné obrazy robíme na analyzátore. Je to veľmi múdry prístroj, ktorý nám behom niekoľkých minút ukáže potrebné hodnoty. Ak tu nie je nikto, mohla by som povedať, že to trvá takú pol hodinu, samozrejme, ak je pred ním nie je tridsať darcov."
Ako dlho trvá jeden odber a čo sa deje po ňom?
"V podstate, ak je darca pripustený k odberu, sadne si pohodlne do kresla a vyberie si z ktorej ruky chce krv darovať. Samotný odber by nemal trvať dlhšie ako desať minút. Po odbere sa darcu opýtame, či sa cíti dobre. Potom si darca posedí v našom bufete, dostane u nás kávu a potvrdenie, že daroval krv. Poučíme ho, aby v ten deň nešiel do zamestnania. Podľa zákona mu v deň odberu prislúcha voľno."
Mladí ľudia nevedia ako majú darovanie krvi uskutočniť, chýbajú im základné informácie. V čom vidíte problém?
"Myslím si, že obrovským nedostatkom nášho štátu je nedostatočná informovanosť. Navštívila som niekoľko zahraničných krajín, kde možno na mnohých verejných miestach vidieť veľa plagátov, ktoré svojím obsahom vyzývajú ľudí, aby išli darovať krv. Kde ste sa stretli u nás s takýmito výzvami? Električky, autobusy, priestory pošty... je tam mnoho plagátov. Len nie o darcovstve. Kto by mal tlačiť tieto plagáty? Transfuziologické stanice, ktoré sú súčasťou nemocníc a nemocnice ako zdravotníctvo sa borí s obrovskými finančnými problémami, špecificky zdravotníckymi? Toto by mala byť vec Červeného kríža, my transfuziológovia už dávno hovoríme, že by bolo dobré, aby sa na tieto veci tiež vyčlenili peniaze. Aj v televízii počujete o darcovstve iba vtedy, keď je nedostatok krvi, to my bubnujeme na poplach. V zahraničí sú takzvaní profesionálni náborcovia, ktorí chodia do škôl, vylepujú plagáty, robia akcie. U nás toto organizovanie neexistuje. To, že urobíme niekoľko akcií, to situáciu nezachráni."
Akú časť darcov tvoria študenti, či mladí ľudia?
"Presné číslo vám určite nepoviem, ale pokiaľ robíme akcie na získavanie mladých ľudí, to je Valentínska kvapka a "Študentská kvapka", tam by som povedala, že väčšinou ide o mladých ľudí. Za rok 2001 to bolo približne 1800 nových darcov."
Prichádza k vám na odbery viac mužov alebo žien?
"Jednoznačne sem prichádza viac mužov ako žien. Pochopiteľne je to aj z toho dôvodu, že ženy môžu darovať krv iba trikrát do roka, čiže každé štyri mesiace, a že sú z evidencie vyraďované kvôli málokrvnosti."
Prečo homosexuálne orientovaní ľudia nemôžu darovať krv?
"Pretože patria do rizikovej skupiny z hľadiska AIDS. AIDS je ochorenie, ktoré sa prenáša v prvom rade krvou a pohlavným stykom. Pri týchto ľuďoch ide o zvýšené riziko nákazy. Protilátky anti-HIV sa vytvoria až po určitej dobe (3 mesiace). Preto nás zaujíma pravdivá odpoveď v dotazníku, kde sa na orientáciu pýtame. Aj keď samozrejme ani u heterosexuálov sa nákaza nevylučuje. Ak by niekto zámerne zatajil nejakú skutočnosť, napríklad svoju orientáciu a nakazil by pacienta, ktorému by bola jeho krv podaná, môže byť trestne stíhaný, pretože v dotazníku vyhlásil, že na všetky otázky odpovedal pravdivo a nič nezatajil."
Akú časť zo všetkých darcov tvoria takzvaní príspevkoví darcovia?
"Približne deväťdesiatšesť percent darcov je bezplatných, ale samozrejme, každý darca, ktorý prejaví záujem o tzv. príspevok, dostane dvesto korún."
Aká je hodnota ľudskej krvi?
"Hodnota ľudskej krvi sa nedá vyčísliť. To, čo viemevyčísliť sú náklady spojené s darovaním. Administratívne náklady, mzdové náklady, náklady na pred a poodberové vyšetrenia, náklady na sety. Napríklad krvné vaky. Tie dovážame zo zahraničia, sú veľmi drahé (600 700 Sk)."
Aké sú výhody darcov krvi?
"Bolo by dobré, keby sa darca hneď po odbere najedol a napil. Od nás darca obdrží poukážku na občerstvenie v hodnote okolo tých sedemdesiat korún, ktorú môže použiť v našom bufete."
Sú nejaké riziká pri darovaní krvi?
"Veľmi dobrá otázka, pretože sú ľudia, ktorí sa ich obávajú. Riziko, čo sa týka možnosti ochorenia, vylučujem na milión percent. Máme jednorázový materiál, jednorázové vaky, ktoré sa potom spaľujú, je tu zaručená absolútna sterilita, vylučujem preto akúkoľvek možnosť infekcie. Je tu však riziko, že darca odber neznesie, príde mu nevoľno. Je to zo strachu, alebo, že deň predtým nejedol. Nie je pravda, že na darovanie treba prísť nalačno. Treba len vylúčiť mastné jedlá (slanina, mlieko...). Ráno si možno dať nejaký suchý rohlík s čajom, minerálnu vodu, džúsy, ovocie. Ak človek prekoná prvý odber, určite príde aj inokedy. Objem krvnej straty po darovaní sa doplní za jeden deň. Strata červených krviniek za dva týždne a strata železa za dva mesiace."
Verím, že vám tento článok pomohol nájsť v sebe trocha odvahy, na to, aby ste sa aj vy stali hrdinom pred sebou samým, a predovšetkým, aby ste svojím pričinením zachránili ľudský život. Darovať krv môžete na TRANSFUZIOLOGICKOM ODDELENÍ FNsP, Trieda SNP 1, každý pracovný deň od 7 10 hod.
Autor: Tomáš Dymura
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.