Študenti zo všetkých katedier (Katedra dizajnu, Katedra architektúry a Katedra výtvarného umenia a intermédií) vystavovali svoje práce na zadané témy, ale aj práce z ich vlastnej realizácie a kreativity. Spektrum prác bolo naozaj široké. Na vzhliadnutie boli videoprojekcie, priestorové inštalácie, dizajnérske návrhy a tradičné, či netradičné maľby. Porozprávali sme sa s prodekanom fakulty pre vzdelávaciu činnosť a zahraničné styky Mgr. art. Dušanom Zahoranským a jeho spriaznenou študentskou dušou Petrom Vrábeľom. Samozrejme, že spriaznenosť myslíme len v tom najlepšom slova zmysle tak, ako sú spriaznenými dušami aj ostatní študenti tohto obľúbeného pedagóga.
D. Zahoranský považuje tohtoročné práce za veľmi dobré a podotkol: "Tým, že sú študenti starší, je cítiť, že niektoré veci sú oveľa zrelšie. Samozrejme, že všetko záleží od talentu a nasadenia. Niekedy v nižších ročníkoch majú študenti väčšsie nasadenie než vo vyšších a talent je, myslím, rovnomerne rozptýlený všade. Vo vyšších ročníkoch sú už aj skúsenosti nielen formálne ako je zručnosť, ale už trošku aj v myslení. Študenti sú sčítanejší a je to cítiť aj v ich prácach."
Keďže fakulta je špeciálnou školou, ktorá rozvíja hlavne vlastnú sebarealizáciu, zaujímalo nás ako študenti vnímajú zadané témy pre projekty a témy voľné, závisiace len od ich vlastnej predstavy a nápadov. D. Zahoranský: "Konkrétne v našom ateliéri sme zadali tému, ktorá súvisí s prácou pre Technickú univerzitu, ktorou chceme prispieť k jej výročiu. Pán profesor Juraj Bartusz, vedúci ateliéru slobodnej kreativity sa rozhodol, že zadáme študentom spoločnú tému Labyrint a popri tom niektorí z nich robili aj svoje vlastné veci. Dozvedeli sme sa, že im to veľmi nesedelo, ale z nášho pohľadu je to užitočné vyskúšať si zadanie. Mohli si v ňom nájsť svoju polohu a v nej sa realizovať. Vyhovuje im viac samostatná práca, ale zadanie niekedy nezaškodí ako skúška schopnosti zareagovať na obmedzenia." Peťo zareagoval: "Niekedy je potrebné prejsť aj zadanými témami, ale ja sa radšej prikláňam k vlastnej realizácii, sebarealizácii k veciam, ktoré sú z mojich myšlienok." Ako sme sa dozvedeli spomínaný projekt Labyrint má fakulta oficiálne začlenený medzi podujatia 50. výročia Technickej univerzity Košice. Realizovaný bude podľa najvhodnejšieho návrhu, ktorý sa vyberie spoločne aj s vedením TU, s rektorom univerzity profesorom Jurajom Sinayom. Realizácia prebehne čiastočne s pomocou TU a takisto sa zapoja študenti ateliéru slobodnej kreativity, čiže z plastického oddelenia. Na kvalitné prezentácie sa prišiel pozrieť aj majster František Patočka, akademický sochár z Prešova, ktorý je významnou osobnosťou sochárstva na Slovensku. Peťo sa nám "vyžaloval", že ich obľúbený pedagóg plánuje odchod zo školy: "Neviem, či by som dokázal tak dobre komunikovať s niekým iným ako je Dušan Zahoranský. Neverím, že sa nájde takisto dobrý pedagóg a priateľ, ale dúfam, že ten nadchádzajúci sa mu aspoň priblíži." Bolo nám však vysvetlené: "V rámci svojho profesionálneho rastu by som chcel odísť na štúdijný pobyt. Neznamená to, že by som mal úplne stratiť kontakt s fakultou, pretože v pedagogickej práci a práci so študentmi sa cítim veľmi dobre. Je dôležité, aby každý z pedagógov na sebe pracoval. Sú tu aj iní kolegovia a koncept školy je postavený dobre, čiže keď sa príjmu šikovní ľudia môže sa úroveň len skvalitňovať." Na tejto fakulte vládne veľmi dobrá atmosféra, tvorivá a priateľská a medzi študentmi pevná súdržnosť a ako D. Zahoranský prezradil za svoju katedru: "... medzi študentmi katedry výtvarných umení a intermédií až vynikajúca. Všetci majú tvorivého ducha a navzájom sa rešpektujú. Možno je to tým, že v skromnejších podmienkach ľudia skôr budujú kvalitu, ktorá nie je závislá na vybavení a prednostiach technických ale ľudských. Možno aj technické obmedzenie sčasti motivovalo ľudí držať spolu a vytvárať inú kvalitu."
Autor: Marianna Mazáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.