nová zákonná norma stanovila to, že pôvodcom odpadu je každá fyzická a právnická osoba, o zvoz a uskladnenie odpadu sa musí v konečnom dôsledku postarať obec. Oveľa prísnejšie budú posudzované aj takzvané "čierne" skládky.
Špecifická situácia nastala v Jurskom v okrese Kežmarok, kde žije početná Rómska komunita a to hneď v niekoľkých osadách. Podľa slov starostu Gustáva Michalka, pri kolibách nádoby na smeti v osadách prakticky neexistujú. Do osád je ťažký prístup, preto obyvatelia hádžu odpad do pristavených veľkoobjemových kontajnerov. Obec ich vlastní celkom tri, tie však nepostačujú. "Potrebovali by sme ešte dva sedemtonové kontajnery," mieni starosta. "Obecný rozpočet, ktorý sme na tento rok schválili ako vyrovnaný nám však nedovoľuje kontajnery kúpiť. Cena jedného je totiž až 40 tisíc korún," uviedol G. Michalko. Momentálne Rómovia s osady sypú smeti do vypožičaných nádob. Firma si ich však v marci zoberie späť. "Chceme sa vyhnúť tomu, aby obyvatelia osady sypali smeti kade-tade. Ak tak neurobíme, hrozí nám pokuta," okomentoval situáciu starosta. Prípadnému postihu sa chce obec vyhnúť požiadaním o finančnú pomoc splnomocnenca vlády pre Rómsku menšinu. "Telefonoval som už Orgovánovej. Keď nám nepomôže skúsime získať financie cez nejaký grant," doplnil G. Michalko.
Problémom môže byť v Jurskom aj výber poplatku za odvoz a likvidáciu odpadu. Obecné zastupiteľstvo schválilo sumu pre jednu osobu na 120 korún. Poplatok sa týka aj obyvateľov osád. Väčšina ľudí je však nezamestnaná a mnohodetná, preto bude problémom zaplatiť šesťčlennej rodine nárazovo 720 korún. "Vieme aká je situácia, preto sme umožnili uhradiť tento poplatok v splátkach," dodal na záver starosta Jurského.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.