problematiky na príslušné projekty nie je v poriadku. „Napríklad vlani dostali finančný príspevok na infraštruktúru také obce, ktoré ju majú v prevádzke už od čias socializmu. Nám však nikto nepomohol ani korunou, hoci by sme akútne potrebovali vybudovať kanalizáciu. Suché toalety sú totiž ´pýchou´ nielen našej kolónie, ale vlastne celej obce," konštatuje miestny aktivista Martin Ščuka.
Obrátili sme sa preto na pracovníkov Okresného úradu (OÚ) v Poprade, ktorí majú za úlohu okrem iného koordinovať žiadosti a prípravu projektov na pomoc rómskym spoluobčanom. „V roku 2000 prešli z nášho okresu tri projekty. Vládny splnomocnenec nám z 30-miliónového balíka poskytol príspevok vo výške 1,1 milióna korún. V Liptovskej Tepličke a v Hranovnici to bolo na plynové prípojky, v Spišskom Štiavniku na riešenie havarijného stavu žumpy. Zato vlani nám neprešiel ani jeden projekt," informovala nás zástupkyňa okresného prednostu Danica Ďuricová.
Podľa nej, jedným z rozhodujúcich momentov uplynulého roku bola skutočnosť, že v čase uzávierky prijímania projektov bol odvolaný vládny splnomocnenec Vincent Danihel, ktorého vo funkcii nahradila Klára Orgovánová. Kým jej predchodca sa so životnými podmienkami Rómov pod Tatrami osobne oboznámil, jeho nástupkyňa si cestu sem dodnes nenašla.
„Zaujímala som sa o príčinu neúspechu. Z úradu splnomocnenkyne vlády som dostala odpoveď, že vlani evidovali zhruba 500 žiadostí o pomoc z balíku s objemom 30 miliónov korún. Jednoducho, pre nás nezvýšilo, hoci sme odovzdali spolu šesť projektov," uviedla ďalej a dodala, že všetko nasvedčuje tomu, že situácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje aj tohto roku.
Nie je známy posledný termín odovzdávania projektov a ani priority, na ktoré je potrebné sústrediť sa pri ich vypracovávaní. To je zrejme jednou z príčin, prečo dosiaľ žiadna zo samospráv Popradského okresu neodovzdala projekt do rúk miestnej štátnej správy. „Práve na otázku priorít a stanovenia termínu uzávierky sa chcem zamerať pri osobnej návšteve splnomocnenkyne vlády. Mám od nej písomný prípis z polovice novembra, že nás bude o týchto rozhodujúcich veciach informovať. Dnes je za nami polovica januára a stále nič. Ak zvážime, že vlani bola uzávierka odovzdávania projektov v polovici februára, tak je najvyšší čas začať konať," tvrdí D. Ďuricová a dodáva, že dokonca ani webová stránka splnomocnenkyne vlády nie je pre užívateľov internetu prístupná, čo sme si napokon aj sami overili.
Ako sme sa na záver dozvedeli od Anny Buchlákovej, koordinátorky pre styk s verejnosťou zo sekretariátu vládnej splnomocnenkyne, tohto roku sa peniaze na malé rómske projekty prideľovať nebudú. Prednosť dostanú väčšie projekty. Údajne, aby sa netrieštil účinok vynakladaných peňazí. Na čo by sa tieto projekty mali zamerať a kedy je termín ich odovzdania, to sa nám zistiť nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.