Mestské zastupiteľstvo v Rožňave rozhodlo o dokončení tohto objektu v decembri roku 2000 za sumu necelých 25 miliónov, ktoré malo mesto poskytnúť zo 65-miliónového úveru z rakúskej Kremskej banky. Investorom sa stala 1. Rožňavská, a. s., ktorá bude objekt aj prevádzkovať. V priebehu minulého roka rozpočet na dokončenie stavby niekoľkokrát narástol, pričom jednou z hlavných príčin bola zmena účelu využitia budovy na obchodno-kultúrne centrum.
Primátor mesta pre náš denník pred týždňom uviedol, že odborníci z 1. Rožňavskej, a. s., stavbu nezvládli. Napriek tomu bolo OKC minulý týždeň skolaudované a tak môže vedenie mesta objekt slávnostne otvoriť už 1. februára. Na otázky, ako stavbu odborníci „nezvádli", odpovedá človek, ktorý pripravil prvotnú kalkuláciu dostavby v roku 1998, dnes riaditeľ 1. Rožňavskej, Imrich Ondréšik (na obr.)
Ako vnímate slová primátora mesta na vašu adresu?
Primátor prehlásil, že sme amatéri, teda nejakí outsideri, ktorí to tu kazíme. Dom kultúry je chvalabohu ukončený. Nedokončila ho ani víla Amálka ani Timur a jeho družina, ale my. Stavbárčina je tímová práca a stavba nie je laboratórium. Na stavbe sú vždy problémy.
Ak sa však stavba lepšie pripraví, tak sa oveľa ľahšie eliminujú potencionálne problémy. Dom kultúry stál pätnásť rokov a je známe, že ľahšie sa stavia od začiatku, ako dokončuje s istým časovým odstupom. To je vždy riziko.
Súhlasím. Toto je jediná chyba, ktorú si pripúšťam, lebo som sa nechal presvedčiť a išli sme robiť, ani nie tak bez projektovej dokumentácie, lebo tú mesto malo. Začali sme tým, že sa stavba dokončí v tom rozsahu, ako to bolo v aproximatívnom prepočte. Dokončiť objekt tak, by však bolo nezmyslom.
Projekty na dokončenie domu kultúry, aby vyzeral tak ako teraz, pred rokom neexistovali?
Nie. Všetko sa robilo, ľudovo povedané, „za jazdy". V prepočte na dokončenie stavby išlo iba o najnižšiu úroveň, aká bola z technického hľadiska možná.
Ten približný prepočet na sprevádzkovanie domu kultúry ste v roku 1998 robili vy, ešte ako podnikateľ v oblasti stavebníctva. V čom konkrétne spočívala zákazka od mesta?
Išlo o zhodnotenie stavby a dodal som aj prepočet, z ktorého vyplývalo, koľko by mohlo ukončenie stáť, ale s tými skutočne najnižšími technickými normami. To bola konkrétna požiadavka, na ktorej som dohodol s prednostom mestského úradu. Keď poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva v decembri rozhodovali 2000, po tom ako mesto dostalo z Kremsu úver, o realizácii dostavby, presnú sumu som už neuvádzal. Medzi približným prepočtom a rozpočtom stavby je totiž rozdiel. Naviac prešli dva roky a ceny stavebných materiálov i prác vzrástli.
Nebolo by vhodnejšie najprv rozhodnúť o zmene účelu využitia stavby, pripraviť projektovú dokumentáciu a reálne vyčísliť financie, ktoré by boli potrebné na dostavbu? Od vedenia mesta je to nezodpovedné, keď poslancom predložili materiál neodrážajúci skutočnosť
Toto ja neviem ovplyvniť.
Zúčastňuje sa predsa na rokovaniach zastupiteľstva. Nemohli ste to pripomienkovať?
Veď ja som ten materiál nepredkladal. Predkladal ho mestský úrad.
Mohli ste vystúpiť z vlastnej iniciatívy. Zdá sa, že poslanci presne nevedeli o čom rozhodujú.
Mám taký pocit, že máte pravdu.
Nárastu investície na takmer dvojnásobok sa predsa dalo predísť, keby malo zastupiteľstvo relevantné informácie.
Čo sa týka investičnej výstavby, ja viem ako to má ísť. Žiaľ, tu som sa dostal do takej situácie, keď som ja o tom nerozhodoval. Bolo treba riešiť dostavbu. Primátorove obvinenie, že sme situáciu z odborného hľadiska nezvládli, ma nasrdilo. Však za rok sme stavbu dokončili, pričom sme projekty dorábali „za jazdy". Stavba je skolaudovaná a to nasvedčuje tomu, že sme odborníci.
Problém vznikol teda kvôli peniazom. Rozpočet sa niekoľkokrát navyšoval a nebolo dostatočne poslancom vysvetlené zákulisie. Z toho vznikala nervozita.
Keby sa postupovalo štandardne, teda najprv projektová dokumentácia, potom rozpočet stavby a na záver schválenie investície, tak by sme stavbu zahájili v septembri minulého roka a nie v decembri 2000. Ak by však poslanci vtedy vedeli, že to bude stáť takmer 50 miliónov, tak by asi za dostavbu neboli hlasovali. My sme predsa neurčili ako má obchodno-kultúrne centrum vyzerať. Iba sme zhmotnili predstavy vedenia mesta.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.